05 Ocak 2010 05:00

KAVGA BİTMEDİ DAHA YENİ BAŞLIYOR

ANKARA dün sıfırın altında bir soğuğu ve yer yer kar yağışını yaşarken, 21. günlerinde soğuğa uyanmak zorunda kalan TEKEL işçileri, içlerini destek ...

Paylaş

ANKARA dün sıfırın altında bir soğuğu ve yer yer kar yağışını yaşarken, 21. günlerinde soğuğa uyanmak zorunda kalan TEKEL işçileri, içlerini destek ziyaretleri, ikramlar ve mücadele azimleriyle ısıttılar. İşçiler hep bir ağızdan “Kavga bitmedi, daha yeni başlıyor” mesajı verdiler.
TEKEL işçileri 21. günlerinde dün Ankara’nın buz gibi havasına uyandılar. Soğuğa rağmen erken saatlerde Türk-İş’in önüne giden işçiler, kararlılıklarından ise hiçbir şey yitirmediler.
Her yöreden işçiler, ilk günden beri dedikleri “gerçek açılım burada” mesajlarını dün oyunlarına da yansıttılar. Sırasıyla her yöreden müziklerle, horon tepen, Şemmamme oynayan, Ege’den zeybek oyunları ya da Tokat’ın oyunlarını sergileyen işçiler, “Bakın Diyarbakırlı, Batmanlı, Muşlu zeybek oynuyor, horon tepiyor. Egeli, Tokatlı şemmamme oynuyor” diye de kaynaşmalarına, birlikteliklerine dikkat çektiler.
TÜMTİS üyelerinin kitlesel ziyaret ettiği işçiler hep bir ağızdan, “Genel grev genel direniş” sloganlarını attılar. TÜMTİS Ankara Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan, “TEKEL işçileri kıvılcımı çaktı, biz de alev topuna çevirelim” çağrısında bulundu.
Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen de “TEKEL işçilerinin mücadelesini tüm ülkeye yaymalıyız” dedi. Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in TEKEL işçilerini işsizlikle tehdit ettiğini hatırlatan Özgen, “Bakan kendi yarattıkları işsizlik ve yoksullukla bizi terbiye etmeye çalışıyor. Yazıklar olsun, yazıklar olsun” dedi.
Türk-İş’in eylem kararlarını, “biraz zamana yayılmış bir program” diye nitelendiren Özgen, sendikacıları da göreve çağırdı: “Herkes görevinin başına. Yok öyle yağma. Hiçbir profesyonel sendikacının Ankara’da TEKEL işçilerinden daha önemeli işi olamaz.”
REFERANDUM YAPILACAK
Kapatılacak fabrikalarda 6 Ocak Çarşamba günü 4-c’ye ilişkin referandum yapılacağını belirten işçiler, “İşçilere ölümüne mücadeleye var mısınız denilecek ve alınacak yanıt; varız olacak” dediler. Öte yandan, alınan karar gereği her Çarşamba günü toplanması gereken Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun bu hafta toplanması beklenmiyor. Bir önceki toplantıda alınan kararların hayata geçirilmesi konusunda Türk-İş Yönetim Kurulu’na yetki veren Başkanlar Kurulu’nun, “işçilerde beklenti yaratmamak” için toplanmayacağı ifade ediliyor. Yönetim Kurulu ise son Başkanlar Kurulu’nda alınan kararları takvimlendirecek.
Karar gereği 8 Ocak Cuma günü sabah iki saatlik iş bırakma eyleminin ardından, akşam tüm illerde AKP il binalarına yürüyüşler yapılacak. (Ankara/EVRENSEL)

ÜRETİCİ DE TEPKİLİ

Tüm Köy-Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Satılmış Başkavak: Başbakan Refah Partisi İstanbul İl Başkanı’yken grev yapan işçileri ziyaret etmiş, grev önlüğü giymişti. Bülent Arınç’ın yaptığı da Başbakanı’nın yaptığına benziyor. O günlerde işçinin yanında olacaklarını söyleyenlerin aslında kimin yanında olduklarını görüyoruz. Kimsesizlerin yanında olacağız demişlerdi, kimsesiz dedikleri demek ki sermayeymiş, kendi yandaşlarıymış. Dün sokağa çıkın diyenler bugün sokağa çıkanları coplatıyor. AKP iktidara geldiği günden bu yana ne işçiler için ne de üreticiler için bir şey yapmadı. 2006 yılında bir yasa çıkardılar. Burada tarıma ayrılan pay Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde birinden az olamaz diyor. O günden bugüne bir kere bile bu orana ulaşmadılar. Son bütçe görüşmelerinde tarıma ayrılan pay bunun yarısı. AKP TEKEL’i özelleştirirken ne işçiyi ne de üreticiyi düşündü. Şimdi işçilere provokatör diyorlar. Aynı Arınç’ın kendi memleketi Manisa’da bir çiftçiyi nasıl azarladığını hâlâ unutmadık.
ÖNCEKİ HABER

Mahalle birliğinden TEKEL’e destek çıktı

SONRAKİ HABER

Seyhan'da mültecilere yönelik saldırıda gözaltına alınanlardan 15'i serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa