05 Ocak 2010 00:00

Ulaşım AŞ işçileri de eylem yaptı

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Ulaşım AŞ’de görevli 200 işçi, özlük hakları verilmediği için eylem yaptı.

Paylaş

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Ulaşım AŞ’de görevli 200 işçi, özlük hakları verilmediği için eylem yaptı.
İBB’nin Saraçhane’deki binası önünde toplanan işçiler, zorunlu olarak yıllık izne çıkarıldıklarını ve kısa süre içerisinde de işten atılacaklarını söylediler. Metro ve tramvaylarda İBB’nin otomasyon sistemine geçmesi nedeniyle jeton gişelerinde çalışan Ulaşım AŞ personeli, ücretli yıllık izne çıkartılmıştı. İBB’nin Saraçhane binası önünde toplanan işçiler, “İstanbul uyuma, ulaşıma sahip çık” şeklinde slogan attılar.
İşçiler adına basına açıklama yapan Selami Avcı, Ulaşım AŞ personeli olarak kanunun kendilerine verdiği hakları alamadıklarını söyledi. “Özlük haklarımızdan vazgeçmemiz için bize baskı yapılıyor. Bize deniyor ki; ‘Özlük haklarından vazgeç, seni kadroya alalım’, biz buna karşı çıkıyoruz” diyen Avcı, taşeron olarak çalışmak istemediklerini belirtti ve açtıkları davalardan elde ettikleri 50 bin TL’lik tazminatların kendilerine ödenmesini istedi. Açıklamanın sonunda, Ulaşım AŞ personeline, işten çıkartılan itfaiye çalışanları da destek verdi. İBB binası önünde toplanan işçilere destek veren itfaiyeciler, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganı attılar. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

İtfaiyecilerin direnişi demokrasi çadırında sürüyor

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa