05 Ocak 2010 00:00

Milli Eğitim Müdürlüğü mü Dallas dizisi mi?

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Dallas dizisi’ gibi olduğunu belirterek...

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Dallas dizisi’ gibi olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Kimin eli kimin cebinde belli değil, dolayısıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü kimdir?” diye sordu.
Sevigen Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin eğitim gördüğü İstanbul’da müdür krizi yaşandığını belirterek “Dört buçuk ay önce Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından okulların açılmasına çok az bir süre kala, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, görevden alınmıştır. Özer’in neden görevden alındığına yönelik ise hiçbir açıklama yapılmamıştı. Anlaşılan o ki yeni atanan müdür ile asil olan müdür arasındaki ‘müdürlük kavgası’ devam etmektedir. AKP hükümeti her alanda olduğu gibi eğitim alanında da keyfi bir kadrolaşma içindedir. Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden oynanan bu oyunun vebali, geleceğimiz olan gençlere yüklenmekten vazgeçilmelidir” dedi. Sevigen soru önergesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şu soruları yöneltti:
- İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dallas dizisi gibi. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Dolayısıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü kimdir?
*Yeni müdür hangi kritere göre tayin edilmiştir?
*İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlerinin değiştirilmesi İstanbul’da açıktan konuşulmayan ama herkesin bildiği bir rant pazarlığından mı kaynaklanıyor?
*İstanbul’daki eski il milli eğitim müdürünün İstanbul’u taşıyacak kapasitesi yoksa bir önceki bakanınız döneminde neden ataması yapılmıştır?
*Sizler işe göre mi adam, adama göre mi iş belirliyorsunuz?
*Atadığınız müdür ile bir önceki bakanınız tarafından atanan müdür arasındaki kavganın İstanbul’da eğitim gören çocuklara zarar verdiğini düşünüyor musunuz?
*Eğitimde bu kadar sorun varken, milyonlarca öğrencinin eğitim gördüğü İstanbul’da bu kargaşayı yaratan bakan hakkında ne düşünüyorsunuz?
*İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden bir tiyatro oynanıyor. Siz bu tiyatronun neresindesiniz?” (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Baz istasyonu yönetmeliği Danıştay’da

SONRAKİ HABER

‘Dindar ve Kindar’ın Yazarı Mert Taşçılar: Amaç eğitmek değil, devşirmek oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa