05 Ocak 2010 00:00

Bu kez sözsüz oynayacaklar

KÜRTÇE oyunlarıyla tanınan grup DestAR-Theatre, Cerb adlı oyunu sessiz olarak oynayacak. Oyun, bu hafta izleyiciyle buluşuyor.

Paylaş

KÜRTÇE oyunlarıyla tanınan grup DestAR-Theatre, Cerb adlı oyunu sessiz olarak oynayacak. Oyun, bu hafta izleyiciyle buluşuyor.
DestAR-Theatre, geçen sezon Reşê Şevê adlı oyunla seyirci karşısına çıkmıştı. Grup Reşê Şevê ile birçok defa turne yapmış, tiyatro festivallerine katılmış ve ilk defa Kürtçe bir oyunda Türkçe üst yazı kullanmıştı. Ardından kültür bakanlığı’ndan Cerb adlı proje ile ödenek almıştı. 9 Ocak Cumartesi saat 20.00’de Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde gösterilecek olan oyun, deneysel-diyalogsuz bir oyun. DestAR-Theatre, yaratmaya çalıştığı sahne dili ile farklı bir seyirci profili oluşturuyor.
Deney anlamına gelen Cerb, “Ceribandina lîstikeke bêgotin. Bir sözsüz oyun denemesi” sözleriyle sunuluyor. Oyunun tanıtım metninde şöyle deniyor:
“Sürekli gözetleniyoruz. Giderek karşı çıktığımız, eleştirdiğimiz, korktuğumuz, kaçtığımız şeye dönüşüyoruz. Mekanizmanın canlı gözü ve gücü oluyoruz.
Mahkumlar kendi mahkumiyetlerinin gardiyanı olurlarsa ne olur?
Oyun, oyuncu, oyun kurucu ve tüm bileşenler yalnızca ve ereksizce oyun oynama ereğindedir. Buna uymayanlar, oyunda gardiyan rolünü üstlenecektir. Kendi oyununun gardiyanı...”
Oyunda, dört denek-mahkum ve kendi gölgeleri, söze kapıyı gösterip kendi manik dillerini yaratıyorlar. Gölgenin ve video görüntünün birer baskı nişanesine dönüştüğü oyunda, dört denek-mahkumun kendi içlerinde yaşadıkları duygusal, psikolojik ve fiziksel çıkmazlarla giderek nasıl vahşileştiklerine tanık olunacak.
Denekler konuşma yasağından dolayı bir çaresizlik ve yalnızlık yaşarlar ve birbirleriyle ilişki kurabilmek için çeşitli yöntemler geliştirmeye çalışırlar. Bu yöntemler zaman zaman sadece vakit geçirmeye yarayan çeşitli el-ayak ve seyirlik oyunlar biçiminde gelişir. Bu oyunlar onlara, bir yandan nefes aldırırken bir yandan da alttan alta bir yarışmaya, oradan da bir iktidar yarışına dönüşür. Bu yarış zamanla kıran kırana bir savaşa dönüşecektir. Bazı denekler mahkumiyet içinde mahkumiyet yaşayacak, bazıları ise mahkumiyet içinde gardiyanlık yapacaklardır. Bazıları hiçbir şey yapmamayı, bazıları sadece vakit geçirmeyi isteyeceklerdir. Bu dört denek-mahkum, sözün kesildiği yerde insanın bütün zaaflarını ve çıkmazlarını yaşayacaklar. İnsanlar, yaşadıkları her yerde çelişkilerini, arzularını, hırslarını, hayallerini, sevgilerini, sevinçlerini yaşamaya devam etmek isteyecektir. Çünkü insanlar, nefes aldıkları sürece yaşamak, yaşamayı becermek zorundalar. Burası bir hücre de olsa.
70 dakika süren bir perdelik oyunun kurgusu ve yönetimi Mîrza Metin’e ait. Oyuncular ise Mensur Zîrek, Selman Akkuş, Cihan Kuba, Hamza Güzel, Berfin Zenderlioğlu, Sevgi Turan, Zozan Eres, Beray Zen, Orhan Alici.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Bilgi için: www.destartiyatro.com
ÖNCEKİ HABER

İlk tiyatro turneleri

SONRAKİ HABER

“Gürültü” nedeniyle kendisini uyaran Suriyeli komşusunu öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa