05 Ocak 2010 00:00

Gün mücadele günüdür

İçerisinde barındırdığı en eski çalışanı ile 20 yıllık bir geçmişe sahip Temsa Global.

Paylaş

İçerisinde barındırdığı en eski çalışanı ile 20 yıllık bir geçmişe sahip Temsa Global. Ülkenin en büyük sermaye ortaklarından Sabancı Holding’e ait olan Temsa Global, kapitalizmin öğrettikleri, sendikal faaliyetlerin durma noktasına gelmesi, işçilerin işten çıkarılma korkusu, işçilerin beyaz yaka-mavi yaka olarak bölünmesi ve kriz ile birlikte işçileri sırtından vurmaya hazırlanıyor. 1999 ve 2001 krizlerinde krizi bahane ederek çok sayıda işçi çıkartan Temsa 2009 krizinde çıkarttığı işçiler yetmiyormuş gibi yeni işçi çıkarmaya hazırlanıyor.
2008 yılının son ayları ile 2009 yılı içinde kriz bahane edilerek işçiler 2010 yılı izinlerini kullanmaya zorlanmış, çalışma saati borçlandırılıp ya da çalışma saati satın alınarak becayiş veya ödeştirme adı altında işçilerin izinleri tam bir keşmekeş haline dönüştürülmüştür. Tüm mavi yaka Temsa çalışanları fabrikaya ne kadar borçları var ne kadar alacakları var bilmemektedirler. Her ayı yoğun mesai temposunda geçiren Temsa işçileri mesai ücretlerini alamamakta. Duruma itiraz edenler bölüm değiştirmekle ya da işten çıkarılmakla tehdit edilmektedir. Bu olayların yaşandığı Temsa’da örgütlü Hak-İş’e bağlı Öz Çelik-İş sendikası ise yaşananlara karşı herhangi bir çaba göstermek yerine olaylara seyirci kalmaktadır. 2009 yılında AKP Hükümetinin ülkede daha fazla kriz oluşturmamak iddiası ile işçilerden kestiği işsizlik maaşını, kısa çalışma ödeneği adı altında yine işçilere dağıtarak çıkış yolu aramaya girmiştir. Bu dönemde Temsa, fabrikaya gelen heyete krizden etkilendiğini söyleyerek, 300-500 arasında işçiyi ücretsiz izne gönderip krizin yükünü işçiye yüklemiştir. 2008 yılında ürettiği araç sayısı ile 2009 yılında ürettiği araç sayısı aynı olan bir fabrikanın krizden ne derece etkilendiği tartışılır.
2003 yılından beri yeni bir yapılanma içinde olan Temsa, sendika yönetiminin de olaya seyirci kalması ile emekli olan üst düzey yöneticilere taşeron firma açtırdı. Boyahane, taban tahtası, lojistik destek bölümlerinin işçileri bu firmalara verildi. Bu firmalarda çalışan işçilerin sendikalı olmasına izin verilmezken, işçiler bölünmeye çalışıldı. Mart ayında Evrensel’in manşetten duyurduğu haberde aktarılan koşarak çalışma uygulaması hâlâ devam ediyor. Hem de üstüne eklenerek, işçiler müzik dinleyemiyor, namaz kılamıyor, viziteye çıktığında yevmiyeleri kesiliyor.
Kriz bahane edilerek işçilerin hakları ellerinden alınırken, fabrikanın üst düzey yöneticileri, şefler, amirler ve bazı sendika yöneticileri yılbaşı partilerinde eğleniyorlar. AKP Hükümetiyle kısa çalışma ödeneğinin uzatılması konusunda anlaşamayan Temsa önümüzdeki günlerde 150 ila 400 işçi arasında çalışanını işten çıkartacak. İşçilerin yaşananlara artık sabrı kalmamıştır. Gün dayanışma günüdür, gün işçilerin yapılan haksızlıklara karşı birleşme ve mücadele etme günüdür, gün işçilerin hakları için var olan bir sendika yönetimini yaratma günüdür.
Temsa’da çalışan bir işçi (Adana)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Özkök’süz Hürriyet’te ilk skandal

SONRAKİ HABER

TEKEL işçilerinin direnişi üzerine

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...