06 Ocak 2010 05:00

Tren kazasında iki makiniste tutuklama

BİLECİK’teki tren kazasıyla ilgili olarak gözaltına alınan Eskişehir Ekspresi’nin 2 makinisti, tutuklandı.

Paylaş

BİLECİK’teki tren kazasıyla ilgili olarak gözaltına alınan Eskişehir Ekspresi’nin 2 makinisti, tutuklandı.
İstanbul-Eskişehir seferini yapan Eskişehir Ekspresi’nin makinistleri, yaklaşık 15 saat süren sorgularının ardından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Makinistler Raşit Dikmen ile Bülent Koçyiğit, çıkarıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından “taksirle bir kişinin ölümüne, birden fazla kişinin de yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan tutuklandı.
Makinistler, nöbetçi mahkemedeki ifadelerinde, “Yanan kırmızı ışığı görmüştük. Ancak makas boş raya verilmemişti. Bu nedenle ani fren yapmak zorunda kaldık. Hızımız da yaklaşık 30 kilometre civarındaydı. Ani fren nedeniyle fren sisteminde uyuşmazlık yaşayıp duran trene çarptık. Kontrolör makası boş raya verseydi kaza olmazdı” dedi.
Nöbetçi cumhuriyet savcısının isteği üzerine Eskişehir’den Bilecik’e gelen kontrolörün ise kazayla ilgili olarak, “Makasın değişip değişmemesi önemli değil. Önemli olan kırmızı ışığın yanması. Kırmızı ışıkta durmaları gerekiyordu” dediği belirtildi.
Bilecik’in Vezirhan beldesinde 3 Ocak’ta meydana gelen tren kazasında 1 makinist ölmüş, 14 kişi de yaralanmıştı.
(HABER MERKEZİ)

KAZADA PERSONELE BASKI ETKİLİ
Türk Ulaşım-Sen, Bilecik Vezirköprü’de meydana gelen kazada personele yapılan baskı nedeni ile demiryolu mevzuatının dışına çıkılarak riskli işlemler yapılmasının etkili olduğunu vurguladı.
Türk Ulaşım-Sen Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bilecik Vezirköprü’de Eskişehir Ekspreslerinin çarpışması sonucu meydana gelen kaza şu faktörlerle açıklandı:
* Elektrifikasyonun yapılmaması: Yol yapımındaki yüklenici firmaya ya şartname ile ya da ek sözleşmelerle katener hattı bağlantısı yaptırılabilir, trenlerin direkt geçişleri sağlanabilirdi.
* YHT bağlantılı ekspreslerde herhangi bir gecikme olmaması konusunda personele baskı yapılmaktadır. Bu baskılar nedeniyle demiryolu mevzuatının dışına çıkılmakta ve riskli işlemler yapılmaktadır. Örneğin; kazada duran trenin üzerine bir başka tren alınmış, kaza öncesi makasların boş yola değil, dolu yola tanzim edilmiş; kazada trenin tam olarak geldiği ancak gar önünde beklemesi gerekirken, sinyale yaklaşık 150 metre kalana kadar yaklaştırılmıştır.
* Makas, garda bekleyen 11015 Sayılı trenin üzerine tanzim edilmek yerine boş yola tanzim edilmiş olsaydı, bu kaza olmazdı.
* 11016 No’lu tren lokomotifinin ters gitmesi ve kabinin önde olmaması, makinistin sinyali geç fark etmesine neden olmuş ve tren atmasına rağmen aradaki mesafe duruş mesafesi için yeterli olmamıştır.
* Bu kaza esnasında 11016 No’lu trenin fren sistemleri kontrol edilmeli ve zaman zaman yaşanan Toshiba ile 22 binlikler arasında uyumsuzluk olup olmadığı belirlenmelidir.
* Görevli makinistin sinyali geç fark etmesi, ATS sisteminin kapalı olması da kazanın nedenlerinden biridir.
ÖNCEKİ HABER

HUKUK KÖŞESİ

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa