06 Ocak 2010 00:00

CIA, kendi silahıyla vurulmuş

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) Afganistan’daki üssünde intihar saldırısı düzenleyerek 8 kişinin ölümüne...

Paylaş

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) Afganistan’daki üssünde intihar saldırısı düzenleyerek 8 kişinin ölümüne yol açan saldırganın, “çifte ajan” olduğu iddia edildi.
Üst düzey bir ABD’li yetkili, Humam Halil Ebu Mulal El Balavi isimli 36 yaşındaki saldırganın, Ürdün istihbaratı tarafından görevlendirilmiş bir çifte ajan olduğunu söyledi. İddia, CIA tarafından doğrulanmadı. Ancak üst düzey istihbarat görevlisi ve yabancı bir hükümette görevli olan iddia sahibi yetkili, adını vermeden AP’ye yaptığı açıklamada, asıl mesleği doktor olan saldırganın, saldırı düzenlediği üsse El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in sağ kolu hakkında bilgi vermek için geldiğini de öne sürdü.
ARANMADAN GİRMİŞ
Afganistan’daki Chapman Kampı’nda 7 CIA ajanının ve Ürdünlü bir istihbarat görevlisinin öldüğü saldırıyı düzenleyen kişinin kimliği, ilk olarak NBC News tarafından açıklanmıştı. Saldırganın, El Kaide liderlerinden Ebu Musab El Zerkavi’nin de memleketi olan Ürdün’ün Zarka kentinden olduğu belirtilmişti. Balavi’nin, Ürdün istihbaratı tarafından ajan olarak işe alındığı belirtildi.
NBC’nin iddiasına göre Balavi, 1 yıl önce Ürdün istihbaratı tarafından işe alındı ve El Kaide’ye karşı Ürdün ve ABD’yi desteklemeye ikna edildi. Balavi, Chapman Kampı’na ise Ladin’in sağ kolu Eymen El Zevahiri hakkında bilgi vermek üzere davet edildi. İstihbarat yetkilisinin iddiasına göre saldırganın üsse gelişinde üstü de aranmadı. Balavi, CIA çalışanlarına bilgi vermeye başladıktan kısa bir süre sonra da üzerindeki bombaları patlattı. CIA açıklamasına göre saldırıda 8 kişi öldü, 6 kişi yaralandı.
Taliban örgütü ise saldırganın kimliğini, kendine ait bir internet sitesinde Hammam Halil Muhammed ya da Ebu Ducane El Horasani kod adıyla açıklamıştı. Saldırganın Eylül 2009’da cihat propagandası yapan bir internet sitesinde röportajının yayınlandığı da ortaya çıkmıştı.
Ürdünlü yetkililer, iddia ile ilgili olarak henüz resmi bir açıklamada bulunmadılar. Sadece adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi, Ürdün devletinin saldırganla bir bağlantısı bulunmadığını belirtti.
Öte yandan, üsteki saldırı sırasında ölen Ürdün asıllı Ali Bin Zaid’in kimliği de sorun oldu. Ürdün haber ajansı, Zaid’i, Afganistan’da insani yardım çalışmalarında bulunan bir ordu görevlisi olarak duyurdu. Ürdün ordusu da kısa açıklamasında, Zaid’in Afganistan’da öldüğünü doğrulamış, ancak istihbarat adına çalışıp çalışmadığında dair bilgi vermemişti.
Taliban ise Zaid’in, Afganistan’da El Kaide’ye karşı CIA ajanlarına yardım eden bir kişi olduğunu savunuyor. (DIŞ HABERLER)

‘İSTİHBARAT YETERSİZ’

Afganistan’daki işgal gücü ISAF’ın istihbarat başkanı ABD’li Tümgeneral Michael Flynn tarafından hazırlanan raporda, ABD’nin ülkedeki istihbarat ekibinin Afganistan’da 8 yıldır süren savaşa rağmen çok yetersiz kaldığı belirtildi.
Afganistan’da 7 CIA ajanının ölümü, 6’sının yaralanmasıyla sonuçlanan intihar saldırısından bir hafta sonra yayımlanan raporda, ABD’li istihbarat uzmanlarının, Afgan halkı, ekonomi ve güç odakları konusunda çoğu zaman yetersiz bilgiye sahip oldukları kaydedildi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CLINTON YEMEN’İ HEDEF GÖSTERDİ

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa