06 Ocak 2010 00:00

CLINTON YEMEN’İ HEDEF GÖSTERDİ

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Yemen’in hem bölgesel hem de tüm dünya için güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Yemen’in hem bölgesel hem de tüm dünya için güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyledi. Clinton, Yemen’deki savaşın ve el-Kaide’nin bu ülkeyi terör saldırıları için üs olarak kullanma çabalarının, tüm dünyaya etkileri olacağı uyarısında bulundu. Clinton şöyle konuştu: “Yemen’deki istikrarsızlık, bölgesel istikrarı ve hatta dünyanın güvenliğini tehdit ediyor. Katar ve diğer ülkelerle güvenlik kaygılarını gidermenin yollarını bulmaya çalışıyoruz. Bunun kolay bir iş olmadığını biliyoruz, fakat bu zor sorunu çözmemiz gerektiğine inanıyoruz.”
Bu arada, ABD’nin Yemen’de güvenlik tehdidi nedeniyle kapattığı büyükelçiliğinin dün yeniden açıldığı bildirildi. Yemen güvenlik güçlerinin, ülkedeki ABD Büyükelçiliği ile bazı Avrupa büyükelçiliklerinin kapanmasına neden olan tehdidin arkasındaki 2 El Kaide militanının önceki gün düzenlenen operasyonda öldürüldüğünü bildirmesinin ardından, dün bir ABD’li yetkili, büyükelçiliği yeniden açtıklarını açıkladı.
Yemen’de El Kaide tehdidi iddialarının ardından İngiltere ve Fransa da Sana’daki büyükelçiliklerini kapatmıştı. Fransa ve İngiltere diplomatları, büyükelçiliklerinin faaliyetlerine başladığını, ancak hâlâ kamuya kapalı olduğunu bildirdi.
ÖNCEKİ HABER

Beyaz Saray’da güvenlik zirvesi

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Seçilerek aklanamazsınız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa