06 Ocak 2010 00:00

Beyaz Saray’da güvenlik zirvesi

BİR ABD uçağını bombalama girişiminin ardından ABD Başkanı Barack Obama, güvenlik ihtiyaçlarını ele almak üzere yüksek düzeydeki istihbarat ve güvenlik yetkililerini toplantıya çağırdı.

Paylaş

BİR ABD uçağını bombalama girişiminin ardından ABD Başkanı Barack Obama, güvenlik ihtiyaçlarını ele almak üzere yüksek düzeydeki istihbarat ve güvenlik yetkililerini toplantıya çağırdı. Önceki gün CIA ve kendi terörle mücadele uzmanı baş danışmanıyla Beyaz Saray’da görüşen Obama görüşmelerine dün de devam etti.
‘TERÖR LİSTESİ’GENİŞLEYECEK
Uluslararası haber ajansları ve ABD basınında yer alan haberlere göre, Obama, toplantının ardından, gelecekte benzer saldırıların önlenmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilecek bir dizi “reformun” ana hatlarını çizeceği bir açıklama yapacak.
ABD yönetiminden bir yetkiliye göre, Obama’nın duyuracağı reformlar, ABD’nin terör şüphelilerine yönelik “izleme listesi”nin geliştirilmesini içeriyor. Bir istihbarat yetkilisi, yönetimin, terör şüphelileri ve ABD’ye uçmaları yasaklananların yer aldığı listeye çok sayıda kişinin daha eklendiğini bildirirken, Obama’nın da toplantıdan sonraki açıklamasında, “izleme listesi”nde gidilecek değişikliklere değineceği kaydedildi.
ABD uçağına saldırı girişiminin ardından düzenlenecek en kapsamlı toplantıya, Başkan Yardımcısı Joe Biden, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Savunma Bakanı Robert Gates, İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, Başsavcı Eric Holder, Enerji Bakanı Steven Chu, FBI Başkanı Robert Mueller, CIA Başkanı Leon Panetta, Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones, Obama’nın terörle mücadele ve iç güvenlik danışmanı John Brennan gibi çok sayıda üst düzey yetkili katılacak.
Obama, El Kaide’yle bağlantılı olduğu iddia edilen Nijeryalı gencin bir ABD uçağına patlayıcı sokmasının nasıl mümkün olabildiği konusunda tüm istihbarat kuruluşlarının inceleme yapmasını istedi. Nijeryalı Ömer Faruk Abdülmuttaleb, Noel günü Detroit’e giden uçakta üzerindeki patlayıcıları ateşlemek istemiş, ancak patlayıcılar çalışmamıştı. Saldırgan daha sonra uçağın diğer yolcuları tarafından etkisiz hale getirilmişti.Bu olayın ardından ABD ve Avrupa’daki havalimanlarında güvenlik önlemleri artırıldı.
MÜSLÜMAN ÖRGÜTÜ TEPKİ GÖSTERDİ
Öte yandan, ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi’nin (TSA), aralarında Washington’ın “teröre destek veren ülkeler” listesinde yer alan 4 ülkenin de bulunduğu 14 ülkeden gelen yolcuların “tam teşekküllü arama”dan geçirilmesi talimatına, ABD’li Müslümanların en büyük insan hakları örgütlerinden Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi’nden (CAIR) eleştiri geldi.
CAIR İcra Direktörü Nihad Avad, TSA’nın talimatındaki listede yer alan ülkelerin nüfusunun büyük çoğunluğunun Müslüman olduğuna işaret ederek, alınan son tedbirleri “dini ayrımcılık” olarak niteledi. Avad, “Yeni kurallara göre, aileleri ya da arkadaşlarını görmeye giden ya da Mekke’ye Hac’ca giden hemen her Müslüman, özel güvenlik kontrolleri için otomatik olarak diğer yolculardan ayrılacak, bu ayrımcılıktır” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Gazze konvoyunda pasaport krizi

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa