06 Ocak 2010 00:00

Gazze konvoyunda pasaport krizi

GAZZE’ye ulaşmak üzere yola çıkan Filistin’e Yol Açık yardım konvoyunun bir kısmının uçakla ulaştığı ...

Paylaş

GAZZE’ye ulaşmak üzere yola çıkan Filistin’e Yol Açık yardım konvoyunun bir kısmının uçakla ulaştığı Mısır’ın El Ariş Havaalanı’nda, pasaportlara giriş-çıkış mührü vurulduğu ve Mısır polisi tarafından el konulduğu belirtildi.
İngiltere’den yola çıkan ve Suriye ile Ürdün üzerinden Gazze’ye ulaşmayı planlayan konvoyun, önce Ürdün’ün Akabe Limanı’nı kullanarak Nuveybe Limanı’na, oradan da Gazze’ye ulaşması engellenmişti. Bunun üzerine 8 günlük yol güzergahını kullanarak vardığı Mısır’ın öne sürdüğü bütün şartları yerine getirmiş olmasına rağmen Ariş Limanı’ndan içeri sokulmayan konvoy, şu ana kadar 11 gün kaybetti. Son olarak Mısır, Ariş Limanı’na ulaşan 157 yolcunun pasaportuna el koydu. El konulan pasaportların içinde diplomatik pasaportlar olduğu da bildirildi.
İsrail hücumbotlarının tacizleri arasında iki günlük yolculuğun ardından önceki sabah saatlerinde Ariş Limanı’na ulaşan geminin içindeki 200 araç indirilmiş olmasına rağmen, gemiyle gelen 14 yolcunun limandan çıkmasına ise müsaade edilmedi.
Bu arada Mısır’ın gemiyle Ariş’e ulaşmalarına izin vermediği için Ürdünlü bir iş adamı tarafından kiralanan uçağın ikinci seferinin ise engellenerek, içindeki 157 yolcu ile birlikte Şam’a indirildiğinin açıklanması üzerine, havalimanındaki yolcular isyan etti. Sıraları kıran, ellerindeki eşyaları sağa sola fırlatan yolcular, uzun süre “Firvavun Mısır” ve “Viva Gazze” şeklinde sloganlar attı.
Bu arada, Mısır’ın arızalı diyerek Şam’a yönlendirdiği uçağın yolcularını getirmek üzere Şam ve Yunanistan’dan iki ayrı uçak kiralandı. Yolcuların, yeni bir engel çıkmazsa bu uçaklarla nakledilmesi bekleniyor. Ancak konvoydakilerin en büyük sıkıntısı ise Refah Sınır Kapısı’nda da Mısır’ın benzer bir tavır sergileme ihtimali.
(DIŞ
HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Şili’de madenci grevi

SONRAKİ HABER

Buca'da tek adam rejimine karşı ortak mücadeleyi yükseltme çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa