06 Ocak 2010 00:00

Gri balıkçıllar erken geldi

AYDIN’ın Yenipazar ilçesine bağlı 550 nüfuslu Direcik köyüne erken gelen gri balıkçıllar, köylüleri şaşırttı.

Paylaş

AYDIN’ın Yenipazar ilçesine bağlı 550 nüfuslu Direcik köyüne erken gelen gri balıkçıllar, köylüleri şaşırttı. Göçmen kuşların bu kadar erken gelmelerinin kışın sıcak geçeceğinin işareti olduğuna inanan köylüler, bugüne kadar ak kırağının da hiç olmadığına dikkat çekiyor.
Direcik Köyü Muhtarı Emin Yiğit, gri balıkçılları uzun yıllar takip ettiklerini, hatta köyün yaşlılarının bu kuşların gelişlerini ve gidişlerini kayıt altına aldıklarını söyledi: “Her yıl Ocak ayının 8 ile 10. günü arasında gelirlerdi. İlk kez 23 Aralık’ta, yani 16 gün erken geldiler. Kuşların bir işaret verdiğine inanıyoruz. Bu kadar erken gelmeleri bu yıl kışın sıcak geçeceğini gösteriyor. Bölgemizde bugüne kadar ak kırağı hiç olmadı. Don yapmadı. Biberlerin yaprakları bile hâlâ yeşil. İklimlerde bir gariplik hissediyoruz. EKODOSD’la birlikte kuşları takip ediyoruz. Her yıl yaralanan kuşlarımız oluyor. EKODOSD’u arayıp, yaralı kuşları onlara teslim ediyoruz.”
EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü ise bu yıl gri balıkçılların 15 gün erken gelmesinin, iklimle ilgisi olduğunu düşünüyor. (AYDIN)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sanal mutluluk sorun yaratıyor

SONRAKİ HABER

Kamuoyu artık İBB ve bağlı şirketlerin verilerine internetten ulaşabilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...