07 Ocak 2010 05:00

Farkı iktidarı

Başbakan Yardımcısı Arınç, 2001’de TEKEL işçilerini dönemin iktidarına karşı meydanlara çağırdığını ortaya koyan haberimize...

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Arınç, 2001’de TEKEL işçilerini dönemin iktidarına karşı meydanlara çağırdığını ortaya koyan haberimize ilginç bir yanıt verdi: ‘TEKEL işçilerinin 2001’deki eylemi ile şimdiki farklı.’
2001’DE NE DEMİŞTİ?
Bülent Arınç, 2001 yılında Türk-İş’te TEKEL’in özelleştirilmesine karşı yapılan toplantıya FP Grup Başkan Vekili olarak katılmış ve dönemin iktidarını sert bir dille eleştirmişti. TEKEL işçilerini alana inmeye çağıran Arınç, “Meydanlara gelin, sizin en önünüzde, sizinle birlikte, gerekirse polisten cop yemek de dahil sizin meselenizi haykıracağız” ifadelerini kullanmıştı.
SÖZLERİNİ DOĞRULADI AMA...
CHP Genel Başkanı Baykal, partisinin önceki gün yapılan grup toplantısında gazetemizin manşetinden duyurduğu bu haberde Arınç’ın tutumuna dikkat çekerek, “2001’de bunu söylüyorlar, 2010’da geldiğimiz nokta bu. Yanlış özelleştirme yaptınız. Bu konuda senin söz söylemeye hakkın yok” diye seslenmişti.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi’nin açılışına katıldı ve burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal’ın gündeme getirdiği olaya yanıt veren Arınç, şunları söyledi: “Bu olay doğrudur. Nasıl doğrudur? Fazilet Partisi Grup Başkan Vekili iken ve hükümette DSP, MHP ve ANAP hükümeti var. 2001 yılında Sayın Kemal Derviş’i ABD’den getirerek Ekonomi Bakanı yaptılar. Ekonomiyi ellerine teslim ettiler. Sayın Derviş, tütün kanunu, şeker kanunu ve buna bağlı olan kanunları Meclis’ten geçirmek için çaba sarf ediyordu. Tütün kanunu görüşülürken ben ve o zamanki partim buna karşı çıktık.
Çünkü ben Manisa seçmenini biliyorum ki, yarısı tütün ziraatı ile meşgul. Fakat Derviş’in getirdiği kanunlarda tütün üst kurulu kurulurken, tütün ekim sahaları tahrip ediliyor. Kotalar küçültülüyor. Yurtdışından ülkeye tütün ithaline yeşil ışık yakılıyor. O zamanki düşüncem ile aynı kanaatlere sahibim. Türkiye’de tütün ziraatını imkansız hale getirecek böyle bir yasaya karşı çıkmam gerekiyordu. Meclis’teki konuşmalarım buna şahittir. O zaman da tütün üreticileri, Türkiye’nin her yerinden gelmişlerdi. Ben kendilerine bu kanunun yanlışlıklarını anlattım. Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmeleri gerektiğini söyledim. Bunların arkasındayım.
O tarihlerde CHP hükümette değildi. Onu mazur sayın. Ama işin kötüsü, CHP o tarihte muhalefette bile değildi. Biz o zaman o muhalefeti düzenlemelere karşı çıkmak için yapıyorduk. CHP, Derviş’i gökten zembille inmiş gibi kendi listesine koydu ve milletvekili yaptı. Bugünkü TEKEL işçilerinin gösterileri ile, eylemleri ile 2001’de yapılan eylem birbirinden farklıdır.”
İKİ DÖNEMİN FARKI
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın bu sözleri, TEKEL işçilerinin o dönemde özelleştirmeye karşı çıktıklarında kendisi tarafından dönemin iktidarına karşı meydanlara çağırıldığı gerçeğini değiştirmezken, şu gerçeği de akıllara getirdi: İki dönem arasındaki en önemli fark, Arınç’ın ve partisinin bugün iktidarda olması. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kozmik aramaya iki karar

SONRAKİ HABER

Afyon'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü, 40 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa