07 Ocak 2010 00:00

Kozmik aramaya iki karar

ANKARA 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı’nda hakim nezdinde gerçekleştirilen aramayla ilgili karara yapılan itirazı reddetti.

Paylaş

ANKARA 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Seferberlik Ankara Bölge Başkanlığı’nda hakim nezdinde gerçekleştirilen aramayla ilgili karara yapılan itirazı reddetti. Ret kararında, “Bu yerin, devlet sırlarının saklandığı yer bile olsa, arama yapılmasına yasal bir engel yoktur” ifadelerini kullanan mahkeme, bazı sınırlamalar da getirdi. Mahkeme, arama tamamlandığında “tutulacak tutanağın sadece suça konu delillerle ilgili bilgi ve belgelerle sınırlı olmasını” kararlaştırdı.
DEVLET SIRRINA SIĞINILAMAZ
Kararda, “İsnat edilen suçların niteliği, olayın vahameti ve delillerin karartılması ihtimali nazara alındığında, bu yerin, devlet sırlarının saklandığı yer bile olsa, arama yapılmasına yasal bir engel bulunmadığının kabulü gerekir. Aksine düşünce, devlet sırrı kavramının arkasına saklanılarak, suç delillerinin gizlenmesi ve bilahare yok edilmesine zemin hazırlandığını akla getirebilir” denildi.
SINIRLAMA GETİRİLDİ
Mahkemenin kararında, “Belki yapılan soruşturmanın niteliği, arama sırasında devlet sırrı niteliğindeki bazı belgelerin içerisinde de arama yapılmasını gerektirmiş olabilir. Ancak arama sırasında devlet sırrı niteliğindeki gizli bilgi ve belgelerin öğrenilmesi durumunda, bu bilgilerin hiçbir şekilde tutanak ve kayıt altına alınmaması gerekir. Sadece rastlanıldığı takdirde suçlama konusuyla ilgili olan ve dolayısıyla devlet sırrı niteliğinde değerlendirilemeyecek bilgi ve belgelerin tesbit ve muhafazasıyla ilgili işlemlerin yapılması gerekir” ifadelerine yer verildi. (ANKARA)

HAKİM KARŞISINDA DEVLET SIRRI OLMAZ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, katıldığı bir televizyon programında, Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki aramaya ilişkin “Hakim karşısında devlet sırrı söz konusu değildir. Bunu kurumlar arası çatışma olarak yansıtırsak, yanlış olur” dedi.
Gül, “Cumhurbaşkanı olarak, 2010 yılında artık Türkiye’de bir askeri darbe olmadığı ihtimalini söyleyebilecek rahatlık içinde misiniz” sorusuna, “Böyle bir şey asla söz konusu olamaz. Bu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı da saygısızlık olur” yanıtını verdi.
ÖNCEKİ HABER

Fırtına’ya darbe soruları

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa