07 Ocak 2010 00:00

Fırtına’ya darbe soruları

HAVA Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına’nın sorgu tutanaklarından ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Paylaş

HAVA Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına’nın sorgu tutanaklarından ayrıntılar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Fırtına’ya Ergenekon soruşturması savcısı ‘yeni cunta kadroları’nı sordu. Fırtına, ‘Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarını uygulayacak olan sizler deşifre olduğunuzda, yeni kadrolar oluşturuldu mu? İçinde kimler var’ sorusuna ‘Bilgim yok’ cevabını verdi. Öte yandan, Fırtına’nın ifadelerinin basına sızmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.
Ergenekon soruşturması kapsamında 5 Aralık’ta Kara Kuvvetleri eski Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı Oramiral Özden Örnek ile ifade veren Hava Kuvvetleri eski Komutanı İbrahim Fırtına’ya yöneltilen 131 sorunun çoğu, Oramiral Örnek’e atfedilen günlüklerde yazılı ‘Ayışığı’, ‘Sarıkız’, ‘Yakamoz’ ve ‘Eldiven’ isimli darbe planlarıyla ilgili. Sorguyu yapan Savcı Murat Yönder’in yönelttiği sorular ile emekli Orgeneral Fırtına’nın verdiği cevapların bazıları şöyle:
AYIŞIĞI’NI KİM PLANLADI?
Savcı Murat Yönder: Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarını hazırlayan ve uygulayacak olan kadrolar deşifre olur ve dağıtılırsa, planın aynen devam ettirilmesi için ikinci bir yapılanma oluşturulması ve bu yapılanmanın çok gizli şeklinde, tedbirler planlandığı görülmüştür. Ayışığı kod adlı darbe planı kimler tarafından hazırlanmıştır? Hücre şeklinde yapılanma nasıl gerçekleştirilmiştir ve bu hücrelerde kimler görev almıştır?
İbrahim Fırtına: Bu planların kimler tarafından hazırlandığı, kimlerin görev aldığı konusunda bilgi sahibi değilim.
YENİ KADROLAR KİMLER?
Savcı Murat Yönder: Ayışığı ve Yakomaz kod adlı planları hazırlayacak ve uygulayacak olan kadrolar deşifre olur ve dağıtılırsa, planın aynen devam ettirilmesi için ikinci bir yapılanma oluşturulması ve bu yapılanmanın çok gizli tutulması gerektiği belirtilmiştir. Bu planları uygulayacak olan sizler deşifre olduktan sonra, planın devam ettirilmesi için yeni kadrolar oluşturuldu mu? Bu kadrolar içerisinde kimler vardır?
İbrahim Fırtına: Kimler tarafından hazırlandığı ve kimlerin görev aldığı konusunda bilgi sahibi değilim.
NEDEN ACİL DARBE İSTEDİNİZ?
Savcı Murat Yönder: Günlüklerdeki, 1 Şubat 2004 tarihli notta, ‘Kurban Bayramı, Aytaç Paşalara gittik. Bana ‘Şener ile İbrahim’in davranışlarını tasvip etmiyorum, ifrata kaçıyorlar. Geçen gün MİT’ten gelen habere göre Şenkal iki haber verdi. Birincisi JGK’nın bütün hareketleri biliniyor ve yasadışına çıktığı değerlendiriliyor. İkincisi ise Genelkurmay başkanı ile kuvvet komutanlarının arası açık, herkesçe biliniyor. Kendimize çeki düzen verip, ülkeyi maceraya götürmek yerine kararlı tutum sergilemeyi tercih ederim. Zannederim sen de benim gibi düşünüyorsun’ ibareleri yer alıyor. Şener Eruygur ile ifrata kaçtığınız konu, düşünülen darbenin bir an önce yapılması mıdır? Sizin ve Eruygur’un diğer arkadaşlarınızdan farklı düşünmenizin ve acilen darbe yapılmasını istemenizin sebebi nedir?
İbrahim Fırtına: Not içerisindeki görüşler, Aytaç Paşa ile notun sahibi olduğu iddia edilen Özden Örnek’e aittir, ben kabul etmiyorum. (HABER MERKEZİ)

İFADELERİN SIZMASINA SORUŞTURMA
Öte yandan, Ergenekon soruşturması kapsamında 5 Aralık’ta ifade veren Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına’nın ifadelerinin basına sızmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Fırtına’nın ifadelerinin basında yer alması üzerine soruşturma başlattıklarını söyledi. 5 Aralık 2009 tarihinde eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman ile birlikte sorgulanan Fırtına’nın ifadeleri, önceki gün ve dün basında yer almıştı.
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Yaşatın’ çağrısına ‘Öldürmeye devam’ yanıtı

SONRAKİ HABER

Kozmik aramaya iki karar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...