07 Ocak 2010 05:00

Kürdoloji Bölümü için altyapı yokmuş!

DİCLE Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Sara, Kürdoloji bölümü açılması için ciddi talepler olduğunu belirtti.

Paylaş

DİCLE Üniversitesi (DÜ) Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Sara, Kürdoloji bölümü açılması için ciddi talepler olduğunu belirtti. Kürdoloji bölümü açılması için yeteri düzeyde altyapı olmadığını ileri süren Saraç, “Demokratik Açılım”a ilişkin Sosyal Araştırma Merkezi kurmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.
Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, D.Ü. Kongre Merkezi Salonu’nda düzenlediği basın toplantısıyla, göreve geldiği bir yıl içinde yaptıkları faaliyetleri açıkladı.
Kürdoloji bölümü açılıp açılmayacağına ilişkin soruya Saraç, “Daha önce kapatılmış olan Tarih ve Doğu Dilleri fakültelerini açma girişimimiz var. Bizim Edebiyat ve Doğu Dilleri fakültelerini açma kararımız, Demokratik Açılım sürecinden önceydi. İlk olarak kapatılan bölümleri açmayı hedefledik” dedi. Açtıkları Doğu Dilleri bölümlerinin Arapça ve Farsça olduğunu belirten Saraç, Kürtçe bölümün açılmama gerekçesini ise yeterli altyapı olmamasına bağladı.
‘KÜRDOLOJİ İHTİYAǒ
“Kürdoloji bölümü açılacak mı açılmayacak mı? Doğu Dilleri tartışmaları tarzında araştırmalarımız var. Bu konuda altyapı oluşturulması gerekiyor” diyen Saraç, YÖK’ün 20’nin üzerinde üniversiteyle yaptığı toplantıyı hatırlattı. Kendilerinin YÖK toplantısında Kürdoloji bölümü açılmasının bir ihtiyaç olduğunu ve bu konuda ciddi talepler olduğunu belirttiklerini söyleyen Saraç, şunları söyledi: “Sonuç olarak bunun açılabileceği, fakat altyapısının oluşturulması gerektiği belirtildi. YÖK kurulunun o toplantıdan iki gün sonra yaptığı toplantıda, sadece bir dil değil, diğer diller için de gelebilecek talepler nedeniyle altyapı hazırlayacak çalışmalar yapılması gerektiği kararına varıldı. Ve bu konuda Mardin’de Yaşayan Diller Bölümü açıldı. Ancak bizim bu bölümü açmamız için altyapı hazırlayıp YÖK’e sunmamız gerekiyor.” Açılım sürecini desteklediklerini belirten Saraç, “Ancak bunun yeterli olmadığını biliyoruz, bunun için de Sosyal Araştırama Merkezi kurulması için çalışmalara başladık” dedi. (DİYARBAKIR)
ÖNCEKİ HABER

İnönü Üniversitesi rektörünün Kürtçe fobisi

SONRAKİ HABER

Putin, Merkel ve Macron ile Suriye, Ukrayna ve İran gündemini görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa