07 Ocak 2010 00:00

CHP’li Ekşi korunuyor mu?

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Orhanlı eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi’nin yaptığı iddia edilen yolsuzluklar nedeniyle hakkında hazırlanan iddianameler, tartışma konusu oldu.

Paylaş

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Orhanlı eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi’nin yaptığı iddia edilen yolsuzluklar nedeniyle hakkında hazırlanan iddianameler, tartışma konusu oldu.
Tuzla Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Ekşi ve arkadaşları hakkında birer kez ‘görevi kötüye kullanma’ suçuyla, 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası isteniyor.
İddianame, müfettişlerin raporlarında birden fazla suç incelendiğinden, bu durumun zincirleme suç kapsamına girdiğini iddia ederek, cezanın dörtte birden dörtte üçe kadar artırılmasını da talep ediyor.
Oysa Ekşi ve arkadaşlarının, İçişleri Bakanlığı kontrolörlerince 3 raporda incelenerek işledikleri belirtilen 16 ayrı suçun, hem konuları, hem işleniş tarihleri, hem de çıkar sağlanan kişilerin farklı olması sebebiyle, hazırlanan iddianamelerdeki zincirleme suç kapsamına sokulamayacağı; bu maddeye dayanarak istenen cezaların hukuka aykırı olduğu ileri sürülüyor. Ekşi’nin, iddianamelerin konusunu oluşturan 16 ayrı suçla ilgili olarak açılan davalarda ayrı ayrı ceza talep edilerek yargılanması, yani hakkında 16 kez görevi kötüye kullanmak suçundan, 16 yılla 48 yıl arası ceza istenmesi gerektiği belirtiliyor.
İDDİANAMELER KAFA KARIŞTIRIYOR
Savcılığın hazırladığı iddianamede, “Kamu İhale Kanunu’na aykırı davranılarak pek çok alım yapıldığı, farklı kişilere imar rantı sağlandığı ve ayrı ayrı tarihlerde yasadışı ruhsat verildiği yer alıyor. Yine bir başka raporda, bazı firmalarla ilgili olarak, değişik tarihlerde Ömerli Barajı Koruma Havzası sınırları içinde yasalara aykırı ruhsat verilmesi gibi pek çok imar suçlarının işlendiği belirleniyor.
Savcılık, saptanan bu suçlarla ilgili olarak ‘aralarında irtibat olduğu’ gerekçesi ile iki rapordaki suç iddialarını bir iddianamede birleştirerek, zincirleme suç kapsamında sanıkların bir kez görevi kötüye kullanmaktan cezalandırılmalarını istiyor.
Ekşi hakkında hazırlanan diğer iddianamede ise Ömerli Barajı Koruma Havzası sınırları içinde bazı firmalara, sanayi yapılaşmasına göz yumulduğu, gerekli kurumlardan izin alınmadığı ve ruhsatların yasadışı olarak verildiği belirtilerek, sanıkların, yine aynı şekilde cezalandırılmaları gerektiği dile getiriliyor.
DAVA SAYISI MI AZALTILIYOR?
Ekşi hakkında hazırlanan iddianamelerle, yalnızca suç iddialarının birleştirilmesiyle alabileceği cezanın azaltılmaya çalışılması değil, aynı zamanda farklı tarihlerdeki raporlar birleştirilerek hakkında açılan dava sayısının azaltılmaya çalışılıp çalışılmadığı da akıllara takılan sorular arasında. Böylece Ekşi hakkında, iki ayrı dava yerine bir dava açılıyor. Ve 11 ayrı suç, ‘zincirleme suç’ kapsamında tek bir dava haline getirilerek, bir kez görevi kötüye kullanma suçundan yargılanması talep ediliyor.
SAVCILAR FARKLI DÜŞÜNÜYOR
Akfırat Belediye Başkanı Hilmi Yıldız da Ekşi ile aynı suçlamalarla görevden alınmıştı. Oysa, Akfırat davası savcısı Selim Bernay, Tuzla Savcılığı gibi düşünmüyor. Akfırat’ta yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevinden alınan ve yargılanması süren Hilmi Yıldız hakkında hazırlanan iddianamelerde, işlediği her bir suçtan ayrı ayrı cezalandırılması isteniyor. Savcı Yıldız’ın değişik tarihlerde işlediği suçları, zincirleme suç kapsamına sokmuyor. Ayrı tarihlerde gerçekleştirilen 4 ayrı zimmet için 4 kez TCK 250. maddeden, 20 ayrı ihaleye fesat karıştırma eyleminden 20 kez TCK 235. maddeden ve diğer suçları için de kaç kez o suçu işledi ise o kadar cezalandırılmasını istiyor.
Tuzla Savcılığı, Akfırat Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarına karşı da takipsizlik kararları vermişti. Daha sonra yapılan operasyonlarla, Hilmi Yıldız ve arkadaşları tutuklanmış ve haklarında hazırlanan iddianamelerle 400 yıla varan ceza istemleriyle yargılanmaya başlamıştı. (İstanbul/EVRENSEL)


ZİNCİRLEME SUÇ NE DEMEK?
TCK 43/1,2’de düzenlenen zincirleme suç, “değişik zamanlarda, bir kişiye karşı aynı suçun birden fazla işlenmesi”; örneğin aynı evi aynı hırsızın defalarca soyduktan sonra yakalanması halinde, ya da “aynı suçun birden fazla kişiye karşı tek bir fiille işlenmesi durumunda”, örneğin hırsızın girdiği evde birden fazla kişiye ait para ya da malı çalması durumunda bir cezaya hüküm olunur. “Ancak, bu ceza 4/1’inden, 4/3’üne kadar artırılır”.UZMANLAR NE DİYOR?
Konunun uzmanı müfettişlere ve hukukçulara göre Ekşi hakkında tutulan raporlarda ayrı başlıklar halinde incelenen ayrı ayrı zamanlarda işlenen suçlarla ilgili ayrı ayrı ceza istenmesi ve buna göre de yargılamanın yapılması gerekiyor. Ekşi’nin işlediği iddia edilen suçlar, zincirleme suç kapsamına sokulamaz. Mahkemelerin bu iddianameleri reddetmesi gerekiyor.
Ekşi hakkında, önümüzdeki günlerde diğer müfettiş raporlarına dayalı olarak açılması beklenen davalarda da bu yöntemin uygulanması halinde, adaletin tecelli etmeyeceği ve bu yaklaşımın, yasalar yoluyla kişileri suça teşvik etmek anlamına geleceği endişesi dile getiriliyor.

CHP İLÇE BAŞKANI SEÇİLDİ

Orhanlı’da zehirli varillerin depolandığının ortaya çıkmasından sonra, partisinin kendisine sahip çıkmadığı gerekçesiyle istifa edip CHP’ye geçen Ekşi, görevden alındıktan sonra CHP Tuzla Belediye Başkan Adayı olarak girdiği yerel seçimleri kaybetmişti. Ekşi’nin 3 Ocak’ta düzenlenen CHP Tuzla İlçe Kongresi’nde başkanlığa adaylığını açıklaması ve seçilmesi de birçok CHP’linin tepkisini çekmişti. Seçimleri zorla da olsa alan Ekşi’nin, önümüzdeki seçimlerde CHP’den milletvekili adayı olmak istediği ve hakkında açılan davalara karşı bir dokunulmazlık kalkanı oluşturmaya çalıştığı da kulislerde konuşuluyor.
Ercan Karakaya
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlaçta sorun çözülemedi belirsizlik sürüyor

SONRAKİ HABER

Şehri Aziz Dibek Kahvesi'nde çalışan öğrenciler: Ücretlerimiz zamanında ödenmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...