07 Ocak 2010 00:00

Che Guevara ile hep destek, tam destek

Ayakla oynanan top oyunlarının Sümerlere kadar dayandığı belirtilmektedir.

Paylaş

Ayakla oynanan top oyunlarının Sümerlere kadar dayandığı belirtilmektedir. Daha sonraki yıllarda farklı ülkelerin ‘bizden çıktı’ demesine karşın, futbol otoriteleri ve dünyanın önemli bir bölümünün de kabul ettiği modern futbolun İngiltere’den çıkarak yayılmış olduğudur.
Osmanlı İmparatorluğu’nun belli başlı ticaret limanlarındaki kentlere yerleşen İngilizlerin futbolu ülkemize sokmalarıyla birlikte futbolcu olmak on binlerce gencin hayali oldu. Bir çok gencin futbolcu olmak ya da bir futbol yıldızının yerinde olmak için peşinde koşuşturduğu o yuvarlak şey zamanla kimileri için bir ekonomik kazanç kapısı diktatörler için ise büyük halk kitlelerini yönetmek ve uyutmak için araç oldu.
Evet futbol sadece bir avuç insanın oynayabileceği bir spor dalı olmak yerine milyonların katıldığı bir aktivite. Sadece Turkcell Lig ve Bank Asya Ligleri değil her ilçenin her mahallenin kendi takımı var amatör, ya da süper amatör. Buralarda binlerce genç büyük takım ya da diğer lig takımlarından olası bir teklif bekliyor ve bunun hayalini kuruyor.
DESTEK BEKLİYORUZ
Futbolu, içindeki amatör ruhu koruyarak zihinsel,sportif ve eğlence olarak oynayanlar da yok değil. Bunlardan biri de Ataşehir ilçesine bağlı Mustafa Kemal Mahallesi’nde 1989 yılından bu yana kurulu bulunan Doğuş Spor Kulübü. Kulüp Başkanı Haydar Saraçoğlu ile konuştuk. Saraçoğlu sponsorlar tarafından desteklendiklerini ancak, çok zor şartlarda futbol oynadıklarını ifade etti. Saraçoğlu, kulübün kurulmasıyla birlikte bir çok gencin kültürel sportif ve zihinsel olarak geliştiğini, gençler içinde kötü alışkanlıkların aza indiğini vurgulayarak kulübe sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Bünyelerindeki bayan hocalarıyla kulüp bünyesinde yer alan gençlerin beslenme ve aile ilişkilerine kadar çeşitli eğitimler verdiklerini belirten Saraçoğlu, çok kısıtlı imkanlarla önemli işler yaptıklarını ifade etti. Toprak sahada antrenmanlarını yaptıklarını, belediyeyle bir çok defa görüşme talep etmesine karşın cevap alamadıklarını belirten Saraçoğlu sıkıntılarının sadece bunlarla sınırlı olmadığını anlattı. Takımın solcu bir mahalle takımı olduğundan dolayı, eskisi kadar olmasa da rakip taraftarlar tarafından kısmen de olsa bir ayrımcılığa tabii tutulduklarını söyledi. Bütün bunlara karşın bünyelerinde 5 kategoride olmak üzere 175-200 civarında futbolcuları bulunduğunu söyleyen Saraçoğlu yerel yönetimlerin bu tip kurumlara destek vermesi gerektiğini, aksi halde gençlerin yabancı madde kullanımı cehennemine itileceğine değinerek, destek istedi.
Oğlu Doğuş Spor Kulübü’nde oynayan Mehmet Ali Polat ise 1 Mayıs Mahallesi’nde spor kulübü oluşumunun daha gerilere dayandığını vurguladı. Polat, 1980 darbesinden hemen sonra futbol kulübü kurduklarını, o dönemde bu günkü gibi kahve alışkanlığının bu denli yaygın olmadığını söyleyerek o zor koşullarda ev toplantıları yaptıklarını belirterek, 1993’e kadar devam eden spor kulübünün sonradan dağıldığını ifade etti. Sistemin gençlere her türlü yozlaşmayı dayattığına dikkat çeken Polat, bu yozlaştırma çabalarına karşın bu tip alanların desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
MAÇLARA CHE RESMİYLE GİDİYORLAR
Doğuş spor taraftarı olan İbrahim Egemen Kütükçüoğlu kulübün eski futbolcularından. 8 yıl top oynadıktan sonra sakatlanınca futbolu bırakmak zorunda kalan Kütükçüoğlu Doğuş Spor Kulübü’nde profesyonel olan ilk futbolcu. Takımlarını “Hep destek tam destek” sloganı ile yalnız bırakmadıklarını söyleyen Kütükçü kulübün yeterince desteklenmediğini söyledi.
Kulübün mahallede Stadium Cafe’de özel bir taraftar grubu var. Çarşıvari olan Stadium Cafe CHE’siz de yapamıyor. Gittikleri her maça CHE’nin resimleriyle katılan taraftar grubu CHE’nin kendileri için özgürlüğü simgelediğini söylüyor. Spor kulübünün her şeyden önce gençlerin kötü alışkanlıklarından arınması kültürel ve sportif olarak gelişmesinde katkıda bulunduğunu söyleyen Kütükçüoğlu geçmişten de örnek veriyor. Kütükçüoğlu Hababam Sınıfı filminin usta oyuncusu Tuncay Akça’nın başkanlığı döneminde madde bağımlısı gençler kulübe kazandırılarak madde bağımlılığının aza indirildiğini hatırlattı.
Bu arada 3 Ocak günü Doğuş Spor Kulübü Öz Karacaahmet Spor’la şampiyonluk maçına çıktı. Şampiyonluk maçında taraftarının yoğun desteği altında maça başlayan Doğuş Spor özellikle maçın 2. yarısında baskılı oyununa rağmen bulduğu fırsatlardan yaralanamayarak grubu 2. tamamladı ve umudunu play of maçlarına bıraktı. (İstanbul/EVRENSEL)
İnan Dursun
ÖNCEKİ HABER

Yanardağlar faaliyete geçiyor

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa