07 Ocak 2010 00:00

Başka türlü İstanbul 2010 Kültür Başkenti

BOĞAZİÇİ Gösteri Sanatları Topluluğu İstanbul’un diğer yüzünü göstermek üzere mahalleye çıkıyor.

Paylaş

BOĞAZİÇİ Gösteri Sanatları Topluluğu İstanbul’un diğer yüzünü göstermek üzere mahalleye çıkıyor. İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı’nın çalışmalarından bağımsız olarak İstanbul’un kentsel dönüşüm alanlarında müzik ve dans çalışmaları başlatıyor.
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) üyesi Cüneyt Yalaz, İstanbul Kültür Başkenti etkinliklerinden bağımsız olarak yaptıkları İstanbul’daki kültür sanat çalışmalarını anlattı. BGST, eylülde yapacağı İstanbul 2010 etkinliği öncesinde kentin yok sayılanlarının mekanlarının hikayelerini dinleyecek. Sanatçılar ve aktivistler mahallelere gidip atölyeler düzenleyerek, müzik ve dans çalışmaları yapacak. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan semtlerde özellikle kadınların, çocukların, mahallelinin hikayelerini anlatacaklar.
İLK OLARAK SULUKULE
BGST ilk olarak Karagümrük mahallesinde bulunan Akşemsettin İlkokulu’na gitti. Sulukule’deki kentsel yenileme nedeniyle okullarını bırakan çocuklarla çalışıldı. Sulukule’de çalışma yapan gönüllüler, çocuklara hızlandırılmış eğitim sundu. Sınıfta üç yıl önce okulu bırakıp tekrar okula dönen çocuklar da var.
Yoksul bir mahallede bulunan Akşemsettin İlkokulu’nun bu sınıfındakiler daha da yoksul. Atölye çalışmasına 11 çocuk katıldı. Yalaz, atölyeye katılan çocukların müziğe yatkınlıkları olduğunu, hatta bazılarının ustalık düzeyinde darbuka çaldıklarını söylüyor.
BGST Başakşehir’de bulunan Başak Kültür Merkezi ve Maltepe Gülsuyu’ndaki ev işçisi kadınlarla da atölye yapmayı tasarlıyor.
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci kulüplerinde başlayan sanatsal faaliyetleri mezuniyet sonrasında da sürdürmek isteyenler tarafından 1995 yılında kuruldu. BGST, dans, müzik ve tiyatro alanlarında faaliyet gösteriyor. (İstanbul/BİA)
İkbal Polat
Reklam
ÖNCEKİ HABER

PELİKAN DOSYASI TNT 21.15

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa