08 Ocak 2010 00:00

15 Ocak’tan sonrası belirsiz

ECZACILAR, Türkiye Eczacılar Birliği’nin (TEB) onaylamadığı hiçbir sözleşmeye imza atmayacaklarını tekrarladı.

Paylaş

ECZACILAR, Türkiye Eczacılar Birliği’nin (TEB) onaylamadığı hiçbir sözleşmeye imza atmayacaklarını tekrarladı.Eczacılar SGK’nın tek tek eczacılarla sözleşme imzalama çabasına karşı da TEB üyesi 23 bin 200 eczane sözleşmeyi kabul etmeyeceklerine dair dilekçe imzaladı. Varol Eczanesi Sahibi Nuran Varol Aydın, eczacının bireysel sözleşmeleri kabul etmeyeceğini dile getirerek, “Biz örnek bir örgütlülük gösteriyoruz” diyor.
TEB DEVRE DIŞI BIRAKILMAK İSTENİYOR
Uzman Eczacı Alper Baykal ve Dr. Eczacı İsmail İstanbullu’ya resmi yazı, pek çok eczacı gibi 6 Ocak günü ulaşmıştı. Bir çözüm üretilmesini istediklerini belirten eczacılar, hükümet tarafından TEB’in devre dışı bırakılmak istenmesinin nedenini anlamadıklarını ifade ettiler. Sözleşmelerin iptal edilmesi ve yasal temsilcileri olarak gördükleri TEB’in sözleşme tarafı olarak görülmemesini eleştiren eczacılar, tek tek sözleşme imzalamalarının mümkün olmadığını belirtti. Meslek örgütlerinin imzasının olduğu bir protokolü kabul edeceklerini belirten eczacılar, bunun TEB çatısı altında gerçekleşebileceğini söylediler.
‘24 BİN PARÇALI TEKEL OLAMAZ’
Eczacılar, Başbakan’ın kendilerini “Tekel” olarak tanımlamasına karşı çıktılar. İsmail İstanbullu, “24 bin eczane nasıl tekel olabilir? Olsa olsa birkaç büyük ilaç firması tekel olur” diyerek, Başbakan tarafından “tekel” olarak tanımlanmalarını “kavram hatası” olarak gördüğünü belirtti. Yıllardır marketlerde ilaç satışının sözünün edildiğini, ancak Başbakan’ın ilk kez resmi ağız olarak bunu duyurduğunu söyleyen İstanbullu, marketlerde ilaç satılmasının halk sağlığını tehdit edeceğini ve ilaç tüketimini artırıcı etkisi olacağını özellikle vurguladı.
Alper Baykal’da, kesintisiz ilaç hizmetinin ehil ellerce verilmeye devam edilmesini istediklerini istedi. Baykal, meslek örgütlerinden vazgeçmeyeceklerini belirtti.
Hükümetin uygulamasının, eczacıları, eczane çalışanlarını ve kesintisiz ilaç hizmeti almak isteyen halkı zor durumda bırakacağını belirten eczacılar, Başbakan’ın marketlerde ilaç satılmasına dair sözlerinin de belirsizliği arttırdığını ifade ettiler. 2010 yılı başından itibaren provizyon sisteminin de sağlıklı çalışmadığını belirten eczacılar, SGK ile yaşanan belirsizliğin hem kendilerini hem de halkı huzursuz ettiğini söylediler. (Ankara/EVRENSEL)
Çiğdem Tezel
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Belediye Başkanı tarafları bir araya getirdi

SONRAKİ HABER

8’inci Halkevleri Basın, Yayın ve Dayanışma Ödülleri: Evrensel’e 2 ödül

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...