08 Ocak 2010 00:00

Anayasal değişiklik mi olacak?

AKP referanduma götürülen anayasa değişiklikleri için süreyi kısaltıyor. Referandum süresi 120 günden 45 güne indiriliyor.

Paylaş

AKP referanduma götürülen anayasa değişiklikleri için süreyi kısaltıyor. Referandum süresi 120 günden 45 güne indiriliyor. Kulislerde, AKP’nin böyle bir değişikliğe giderek önemli anayasal değişiklikleri gündeme getirebileceği ifade ediliyor.
AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın verdiği teklife göre; 330 ile 367 arasında oy alarak zorunlu referanduma götürülen anayasa değişiklikleri artık 45 gün içinde halk oyuna sunulacak. Bu teklif, iktidarın yakında gündeme getireceği anayasa değişikliklerinin habercisi olarak yorumlanıyor.
GEREKÇE: VATANDAŞ UNUTUYOR!
Bekir Bozdağ konuyla ilgili olarak, “120 günde vatandaş neyin referanduma götürüleceğini unutuyor” dedi. Anayasa değişikliklerinin halk oyuna sunulmasını düzenleyen yürürlükteki kanuna göre, Meclis Genel Kurulu’ndan üye tam sayısının 5’te 3 veya 3’te 2’sinden az oyla kabul edilen anayasa değişiklikleri cumhurbaşkanı tarafından meclise iade edilmediği takdirde halk oyuna sunulmak üzere resmi gazetede yayınlanıyor.
NE YAPILMAK İSTENİYOR ?
Kulislerde, AKP’nin böyle bir değişikliğe giderek önemli anayasal değişiklikleri gündeme getirebileceği ifade ediliyor. AKP 337 milletvekiliyle zorunlu referanduma gidecek oya sahip.Hükümetin bu değişiklik sonrası yapacağı ilk referandumla halkın AKP iktidarına desteğini de ölçmeyi amaçladığı ifade ediliyor. (ANKARA)

DEĞİŞİKLİK ERKEN SEÇİM SİNYALİ Mİ?
Muhalefet ise teklifi erken seçim sinyali olarak yorumladı. TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “Sayın Bekir Bozdağ, ‘halkımız daha bilinçli oy kullansın diye 120 günü 45 güne indiriyoruz’, diyor. Halkın bilincine niye güvenmiyorsunuz? Böyle bir gerekçe olabilir mi? Çocuk mu kandırıyorsunuz. Bunlar erken seçimin işaretleridir’’ şeklinde konuştu. Bunun anayasa değişikliği için hazırlık olup olmadığının sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in “mini bir paketten söz ettiğini”, Bozdağ’ın ise ‘‘bundan haberimiz yok’’ dediğini ifade etti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise “Hangi amaçla verilmiş onu bilemiyorum. Vatandaşın oyuna her zaman müracaat edilebilmelidir. Madem buna hazırlık yapıyorlar, hadi gelin bakalım şu açılım konusunu bir referanduma götürelim” dedi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MERMİLER NEDEN ‘SÜRAT’LE GİTTİ?

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...