08 Ocak 2010 00:00

Zamlara tencereli tavalı protesto

MEMURLAR, “sağanak zam yağmurunu” ellerindeki boş tencere ve tavaları birbirine vurup protesto ederken, hükümetin...

Paylaş

MEMURLAR, “sağanak zam yağmurunu” ellerindeki boş tencere ve tavaları birbirine vurup protesto ederken, hükümetin asgari ücretliye, memura, esnafa, çiftçiye kaşıkla; yandaşa, rantiyeye kepçeyle vermesini oyunla sergilediler.
Türkiye Kamu-Sen üye ve yöneticileri, zam sağanağını Abdi İpekçi Parkı’nda oldukça renkli bir eylem ve oyunla protesto ettiler. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, “yoksulluğa, açlığa ve kaderine terk edilen memurların, ekonomik olarak ayrımcılığa ve soykırıma tabi tutulduğunu” söyledi. Son bir yıl içinde işsiz sayısının 800 bin kişi artarak 3.5 milyona dayandığını belirten Akyıldız, “Kuru soğan yüzde 85, koyun eti yüzde 53, tavuk eti yüzde 41, dana eti yüzde 26, patates yüzde 30, şebeke suyu yüzde 16, deterjan yüzde 14, elektrik yüzde 8, mutfak tüpü yüzde 11, taze soğan yüzde 43, mandalina yüzde 31, kabak yüzde 27 ve portakal yüzde 18 zamlanmışken, açıklanan yıllık enflasyon her nasılsa yüzde 6.53 olmuştur” dedi.
Son bir yıl içinde 8 bin 860 şirketin kepenk kapattığını, kapanan şirket sayısındaki artışın yüzde 5.6 olduğunu, işsizliğin yüzde 10.7’den yüzde 13.4’e çıktığını aktaran Akyıldız, “Bu mudur vatandaşı ekonomik krize ezdirmemek” diye sordu.
HERKES SOKAKTA
2010 yılının daha ilk haftasında iğneden ipliğe her şeye en az yüzde 15 zam yapıldığının altını çizen Akyıldız, memuru, emeklisi, eczacısı, TEKEL işçisi, itfaiyecisi, çiftçisinin sokaklarda olduğunu hatırlattı.
Özel hastanelerin katkı paylarının yüzde 133 artırıldığına, 18 yaşın üstünde öğrenim görmeyen herkesten en az 30 TL GSS primi kesilmesi zorunluluğuna, muayene katkı paylarının artırıldığına da dikkat çeken Akyıldız, 2010 yılının ilk altı ayında en düşük memur maaşına 26 TL, ortalama maaşa 35 TL zam yapılmışken, zamlarla, vergi ve katılım payları yoluyla memurların aylık kayıplarının 60 TL’yi bulduğunu söyledi.
2010 yılının “parlak geçeceği” söylemlerine de değinerek, 2010 yılının ancak yandaşlar için parlak geçeceğini gelen zamların gösterdiğini kaydeden Akyıldız, IMF anlaşmasına da değinerek, “Siyasi irade, memurlarımızı ve memur emeklilerini IMF’den gelecek kredi karşılığında satmıştır” dedi.
Açıklamanın ardından Kamu-Sen’liler, Başbakan Erdoğan’ın “asgari ücretliye, memura, emekliye, çiftçiye, esnafa kaşıkla; yandaşa, rantiyeye kepçeyle” vermesini temsil eden bir oyun sergilediler. Eylem, kadınların boş tencere ve tavaları birbirine vurarak zamları protesto etmeleriyle sona erdi.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Vekilin ettiğine bak!

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa