08 Ocak 2010 00:00

Honduras’ta darbecilere ‘göstermelik’ dava açıldı

Honduras’ta başsavcı, Devlet Başkanı Manuel Zelaya’yı 28 Haziran’da ülke dışına sürgüne gönderen kuvvet komutanlarının, yetkilerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle tutuklanmaları

Paylaş

Honduras’ta başsavcı, Devlet Başkanı Manuel Zelaya’yı 28 Haziran’da ülke dışına sürgüne gönderen kuvvet komutanlarının, yetkilerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle tutuklanmaları
talebiyle yüksek mahkemeye başvurdu. Honduras yüksek mahkemesinden yapılan açıklamada, Başsavcı Luis Alberto Rubi’nin başvurusuyla ilgili üç gün içinde karar verileceği belirtildi.
Ancak başsavcının bu girişimi, Zelaya tarafından, askeri yetkililere dokunulmazlık sağlamaya yönelik “yeni bir strateji ve yüzeysel bir suçlama” olarak nitelendi. Zelaya, bu girişimle olası bir af perspektifinde, askerlere “daha küçük bir cürüm” yüklenmek istendiğini söyledi.
Başkent Tegucigalpa’da ismini açıklamak istemeyen diplomatlar da bu görüşü paylaşarak, bunu Honduras adaletine bağımsızlık görünüşü vermeye yönelik bir manevra olarak nitelediler.
Honduras’ta yüksek mahkeme şimdiye dek eski Kongre Başkanı Roberto Micheletti liderliğinde 28 Haziran’da darbeyle yönetime gelenlere karşı hiçbir girişimde bulunmamış, hatta Zelaya hakkında “İleri düzeyde ihanet” dahil olmak üzere birçok suçtan dava açmıştı. Başsavcı tarafından açılan davada, Genelkurmay Başkanı Romeo Vasquez, Hava Kuvvetleri Komutanı Venancio Cervantes ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Luis Javier Prince hedef alınıyor. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Metin mücadeleye ışık tutmaya devam ediyor

SONRAKİ HABER

Üreticiler, Tüm Köy Sen için kurucu heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...