09 Ocak 2010 00:00

Belediye işçilerini iki ay bedava çalıştırdılar

BUCA Belediyesi’nden atılan temizlik işçileri dün belediye önünde eylem yaptı.

Paylaş

BUCA Belediyesi’nden atılan temizlik işçileri dün belediye önünde eylem yaptı. Eş ve çocuklarıyla belediye binası önüne gelen işçiler, 52 gün hiçbir sosyal güvenceleri olmadan ve ücretleri ödenmeden köle gibi çalıştırıldıklarını dile getirdiler
İşçiler, Belediye Başkan Yardımcısı Hüsnü Kaya’nın “Halk için, Buca Belediyesi için iki ay ücretsiz ve sigortasız çalışın. Size namus sözü veriyorum işinizden olmayacaksınız” dediğini aktardılar. Kendilerine çıkarılma gerekçesi olarak, “AKP’li belediye döneminde işe alınmış olmak” denildiğini aktaran işçiler, 3.5 aylık alacaklarının ödenmesini istediler.
Çocuklarının okulundan 2 lira istendiğini, veremediklerini anlatan işçiler, “2 lirayı da veremiyor musunuz? diyorlar. Olmayınca nasıl verelim?” dediler. İşten atılan bir işçi arkadaşlarının kağıt toplamaya başladığını dile getiren işçiler, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a seslenerek TEKEL işçileri gibi kendilerine de sahip çıkmasını istediler. 100’ün üzerinde işçinin atıldığı Buca Belediyesi’nde 45 işçi çeşitli aracıların araya konulması ile tekrar işe alınmıştı. Dün 16 kişi daha işten atılırken belediyeden atılacak işçi sayısının 200’ü bulması bekleniyor. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘İki saatten’ taviz yok

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa