09 Ocak 2010 00:00

TEKEL’e dört bir yandan destek

BİRÇOK sendika, yurt genelinde gerçekleştirdiği eylemle TEKEL işçilerine destek verdi.

Paylaş

BİRÇOK sendika, yurt genelinde gerçekleştirdiği eylemle TEKEL işçilerine destek verdi.
Antalya emek ve demokrasi güçleri, Kışlahan Meydanı’nda eylem yaptı. Burada konuşan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “TEKEL işçisi kararlılığını artırdığı gibi, emek düşmanı diktatörlük rejimi karşısında olan tüm emek güçlerinin moral ve direncini de yükseltmiştir” dedi. Sönmez, herkesi TEKEL işçilerine destek vermeye çağırdı.
BAŞBAKAN’IN AĞZIYLA TEHDİT
Samsun DSİ önünde eylem yapan işçi ve memurlar, DSİ 7. Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy tarafından şu sözlerle tehdit edildi: “Burada ne duruyorsunuz, hadi işinizin başına, yaptıklarınız yasal değil; ben sizin amirinizim, sendikanızın sözünü dinliyorsunuz benim sözümü dinlemiyorsunuz, benim emrimde çalışıyorsunuz beni dinlemek zorundasınız. Eylem yapıyorsunuz ama neden yaptığınızı bilmiyorsunuz. Sendikacılar TEKEL işçilerini destekliyoruz dediğinde de 11 bin TEKEL işçisi boş depolarda yatarak para kazanıyor. Yazık değil mi? Bunu mu destekliyorsunuz?..”
Bunun üzerine eyleme katılanlar ve sendika temsilcileri, “Sayın müdürüm, siz hep Başbakan’ı dinlemişsiniz, onun ağzından konuşuyorsunuz. Keşke biraz da TEKEL işçilerini dinleseydiniz. 11 bin işçiyi boş depolara dolduran, onları işsiz bırakan o Başbakan ve hükümetidir. İşçiler iş istiyor, insanca çalışmak ve yaşamak istiyor” diye tepki gösterdi. Müdürün tavrı ayrıca, alkışlarla protesto edildi. TES-İş Samsun Şube Mali Sekreteri Suat Uçak, müdürün tavrını eleştirdiği açıklamasında, “Baskılara boyun eğmeyeceğiz, ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz, mücadelemiz devam edecek” dedi.
TUNCELİ, DİYARBAKIR, ADIYAMAN...
Tunceli’de Türk-İş’in iş bırakmayı 1 saate indirmesine rağmen, eylem 2 saat olarak uygulandı. İşçiler, öğlen saatlerinde de KESK üyesi emekçilerle birleşerek AKP il binasına yürüdüler.
Eyleme yüksek katılım sağlanan illerden biri de Diyarbakır oldu. Eylemi işyerlerinde başarıyla gerçekleştiren Türk-İş’e bağlı sendikaların şubeleri, saat 13.30’da da AKP il binasına yürüdüler. Türk-İş 7. Bölge Temsilcisi Bahri Karakuş yaptığı açıklamada, bundan sonra etkili ve sonuç alıcı eylem kararları alınacağını söyledi.
Adıyaman’da başta Petrol-İş üyesi TPAO çalışanları olmak üzere eylem hayata geçirildi. Eyleme katılan işçiler, attıkları sloganlarla daha etkili eylem kararları alınmasını istediler.
BOLU’DA TÜRK-İŞ YOK!
Mersin’deki katılım olumlu olarak değerlendirilirken, Bolu’da Türk-İş’e bağlı sendikalar iş bırakma eylemine katılmadı.
Antakya’daki TEKEL işçileri, özlük haklarını korumak için 25 gündür sürdürdükleri eylemlerini, Tek Gıda-İş Sendikası’nda yaptıkları referandumla devam ettirme kararı alan TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla iki saat iş bıraktı. Sabah 07.00 ile 09.00 saatleri arasında Hatay TEKEL Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü önünde toplanan TEKEL işçileri, “Direniş var yılgınlık yok”, “Ölmek var dönmez yok” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.
TEKEL işçisi Sibel Yaman, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in, daha önce yanlarına geldiğini ve hepsine kadro vereceklerine, şartlarını iyileştireceklerine dair namus ve şeref sözü verdiğini de hatırlatarak, “Bakanımızın verdiği şeref ve namus sözüne böyle mi sahip çıkıyorlar?” şeklinde tepki gösterdi.
TEKEL işçisi Süleyman Yıldız, mücadeleye devam edeceklerini belirterek, özlük haklarını kazanana kadar ne olursa olsun yollarından dönmeyeceklerini söyledi.
Tek Gıda-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Hüseyin Sağlamoğlu da Ankara’daki arkadaşlarına destek vermek amacıyla sabah 07-09 saatleri arasında iş bıraktıklarını ve özlük haklarını kazanana kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı. (HABER MERKEZİ)

İhaleyi alan şirketin adresinde kuruyemişçi var

TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu’nun aldığı iş bırakma kararı gereği sabah iş bırakan işçiler, itfaiye işçilerinin bulunduğu Saraçhane Parkı’nda bir araya geldi.
Burada konuşan Belediye-İş 5 No’lu Şube Başkanı Nihat Altaş, itfaiyede özelleştirmenin doğru olmadığını, taşeron eliyle itfaiye hizmeti yürütülemeyeceğini ilk günden beri söylediklerini dile getirdi.
AKP’li yöneticilerin kendileriyle görüşmediği bilgisini de veren Altaş, şöyle konuştu: “Çadırımızı bugün itibariyle kaldıracaktık. Ama İBB açıklamalar yaptı. Yalanlar söylemeye devam ediyorlar. Taşeron şirketlerin elemanları istasyonlarda yoklar. İBB’nin şirketle ilgili verdiği adreslerde Maltepe’de bir ayakkabıcı ve kuruyemişçi çıkıyor. Böylesine bir şirketin İstanbul’da itfaiyeci çalıştırmak gibi bir ehliyeti olmadığını bir kez daha söylüyoruz. BİMTAŞ personeline baskılarla imza attırılmaya devam ediliyor. İmza attırılan kağıtlarda Makro yazıyor ama kamu ihale kuruluna verilen bilgilerde Lapis’in sözleşme yaptığı gözüküyor. Bu ihale resmen kokuyor.”
Pazartesi günü genişletilmiş temsilciler kurulunda itfaiye konusunda ne yapacaklarını da konuşacaklarını belirten Altaş, “Bu çadırı kaldırabiliriz de, açlık, ölüm çadırına dönüştürebiliriz de. Çadırı kaldırma kararı alırsak dahi mücadeleden vazgeçtiğimiz gibi bir durum söz konusu değil” diye konuştu.
SENDİKACILARDAN DESTEK
Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, sendika olarak mücadelenin başarıya ulaşması için son güne kadar destek vereceklerini dile getirdi.
TEKEL, itfaiye ve demiryollarında direniş çadırları kurulduğunu söyleyen Ayçin, “Görünüşe göre Türkiye bu çadırlardan geçilmeyecek. Gerçekten bunların birleştirilmesi ve çalışma yaşamının önündeki engellerin kaldırılması için bir dönemeçteyiz. Ya başaracağız ya da kaybedeceğiz” diye konuştu. İtfaiye işçilerini gün boyu birçok kurum ziyaret etti. (İSTANBUL)Adana’da yolu kapattılar

ADANA’DA iş bırakan TEKEL işçileri Adana Mersin Karayolunu trafiğe kapattılar. Hakları için eylem yapan işçilere destek olmaya ne Türk-İş ne de Tek Gıda-İş sendikasından kimse gelmedi. Adana Yaprak fabrikası önünde saat 07.00’da bir araya gelen TEKEL işçileri, Türk-İş’in aldığı karar doğrultusunda iş bıraktı.
Sabah işlerine başlamayan işçiler adına konuşan Mustafa Ersoy, 14 Şubat’ta aileleri ile birlikte Ankara’da olacaklarını aktardı.
‘AKP 4-c’ni al başına çal, iş, ekmek yoksa barış da yok, zafer direnen emekçinin olacak’ sloganları atan TEKEL işçileri, Adana Mersin karayolunu trafiğe kapattılar. Eylemleri sırasında işçilere yoldan araçları ile geçen vatandaşlar, korna çalarak ve el sallayarak destek verdi.
(Adana/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kamusal alan masaya yatırılıyor

SONRAKİ HABER

Hayrettin Karaca ağaçlar gibi ayakta öldü...

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...