09 Ocak 2010 00:00

Romanlara bir kez daha sürgün yolları

Önce saldır, rahatsız et, kov; sonra da hamiliğine soyun! Son birkaç gündür Manisa’da yaşananlar bu sözlerle anlatılabilir.

Paylaş

Önce saldır, rahatsız et, kov; sonra da hamiliğine soyun! Son birkaç gündür Manisa’da yaşananlar bu sözlerle anlatılabilir. Aylardır olayları, linç girişimlerini adeta kışkırtanlar, şimdi Romanların hamiliğine soyundu. Ancak önerdikleri çözüm de aslında olan bitenin nasıl bir bölücülük içerdiğini gösteriyor. Romanlar, yıllardır yaşadıkları bölgelerden koparılarak başka yerlerde yerleşmeleri teşvik ediliyor. Yani Romanlara bir kez daha sürgün yolları göründü.
SANKİ İSTEYEREK GİTMİŞLER GİBİ
Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Salihli’de bir kafede yetkililerle bir araya geldi.
Vali Güvenç, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olayların medya tarafından abartılı şekilde aktarıldığını belirterek, “Altını çizerek söylüyorum, ama medyaya bir türlü anlatamıyorum. Türkiye demokratik, özgür bir ülke. Vatandaşlar hür iradeleriyle nereyi tercih ederlerse orada yaşayacaklar. Bu konuda da Roman dernek başkanları ile sürekli temas halindeyiz. Sabah saat 09.00’da İzmir ve Akhisar Roman Dernekleri başkanları ile bir toplantı yapacağız ve kendilerinin son görüşlerini alacağız” dedi.
AKP KENDİNİ AKLIYOR
AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi Selendi’de yaptığı konuşmada, son günlerde yaşanan linç girişimlerine ortam hazırlayan politikaların sorumluluğunu atmak için olsa gerek “Aldığım bilgiler ve yerinde yaptığım gözlemler sonucunda, buradaki olay adi bir olaydır. Kesinlikle Selendililerin ırk ayrımı, etnik ayrımı, din ayrımı meselesi değildir. Sorun yargıya intikal etmiştir. İnşallah yargı bunların hesabını soracaktır” dedi.
Selendi ilçesinde olayların başladığı kahveyi ziyaret eden Tanrıverdi, Kahvehane Sahibi Ramazan Yıldız’la bir süre görüştü. Kahvede vatandaşlara seslenen Tanrıverdi, şunları kaydetti: “Bizler Yunus Emre’nin torunları değil miyiz? Yaratandan ötürü herkesi sever miyiz, severiz. Sizden aldığım bilgiler, Manisa’da Roman vatandaşların dernek başkanlarıyla yaptığım görüşmeler, aldığım bilgiler ve yerinde yaptığım gözlemler sonucunda buradaki olay adi bir olaydır. Kesinlikle Selendililerin ırk ayrımı, etnik ayrımı, din ayrımı meselesi değildir. Sorun yargıya intikal etmiştir. İnşallah yargı bunların hesabını soracaktır.”
MANİDAR BULDU
Hükümetin ‘Roman açılımı’nı yürüten Devlet Bakanı Faruk Çelik, kendilerinin yıllardır iktidarda olduklarını unuttuğundan olsa gerek, yıllar süren ihmaller sonucu Romanların şehirlerin sağlıksız ortamlarında yaşamak zorunda kaldığını söyledi. Romanların sorunlarının tespitine yönelik hükümet olarak Roman Çalıştayı başlattıklarını kaydeden Bakan Çelik, “Manisa’daki olayların medya tarafından takdimi de yanlıştır. Bireysel bir olayı sanki toplumsal bir olay gibi yansıtmak da yanlıştır. Kahvehanedeki bireysel bir olay kitlesel gibi gösterilmeye, sanki toplumun belirli kesimine dönük bir rahatsızlık varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Hükümetimiz olaya el koymuştur” diye konuştu.
Bir gazetecinin ‘Olayda provokasyon şüphesi var mı, çalıştayın ardından olayın olması manidar mı’ yönündeki bir sorusunu da cevaplandıran Devlet Bakanı Faruk Çelik, Selendi’de olay gecesi bin kişinin nasıl toplandığını net olarak bilmediğini söylemekle yetindi. Çelik, gece yarısı bin kişinin toplanmasını ise manidar buldu. (MANİSA-BURSA)

HOŞGÖRÜSÜZLÜK VE ÇATIŞMA KÜLTÜRÜ UYARISI

SELENDİ’de yaşanan linç girişimine tepkiler artarak sürüyor. Yapılan açıklamalarda bu tür uygulamaların düşmanlıkları körüklediği belirtildi.
Genel-İş Genel Yönetim Kurulu son olarak Manisa Selendi’de Roman yurttaşların ilçe dışına çıkarılması ile sonuçlanan olayları kınadı.
Sendika tarafından yapılan açıklamada, çeşitli toplumsal ve siyasal kesimlere karşı ayırımcı ve dışlayıcı eğilimlerin güçlendiği belirtilerek, Erzincan, Tokat, Mersin ve Edirne’den sonra Manisa’da da kitlesel şiddet uygulamaları ve linç girişimlerinin düşmanlıkları körüklediği vurgulandı. Selendi’de Roman yurttaşların sürgün edilmesinin sorunu çözmediği belirtilen açıklamada, “Olayın mağdurları suçlu gibi doğup yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalmışlardır” denildi.
SİYASİ İKTİDAR TETİKLİYOR
Hoşgörüsüzlüğü siyasi iktidarın tetiklediği ve çatışma kültürünün toplumsal ilişkilere egemen olduğu vurgulanan açıklamada, bu gidişe ancak toplumun örgütlü demokratik kesimlerinin ortak duyarlılığı ve mücadelesi ile son verilebileceği belirtildi.
(Ankara/EVRENSEL)

‘Burada doğduk burada öleceğiz’

İzmir’de yaşayan Romanlar, Manisa’nın Selendi ilçesinde Roman vatandaşların ev ve araçlarına saldırılmasını protesto etmek amacıyla yürüyüş yaptı. Karşıyaka ilçesi Örnekköy semtinde toplanan yaklaşık 500 Roman, Manisa’nın Selendi ilçesinde Romanların ev ve işyerlerinin taşlanıp, otomobil ve minibüslerinin devrilmesine tepki gösterdi. Eylemde Ege Roman Dernekleri Federasyon Başkan Yardımcıları Necati Kaplan ile Sinan Pazarlı birer konuşma yaptı. Necati Kaplan, Selendi’de yaşanan olaylardan dolayı büyük rahatsızlık duyduklarını söyledi. Kaplan, “Biz burada doğduk burada öleceğiz. Bu Türkiye hepimizin. Başbakan’a sesleniyorum. Başbakanımız bunları gördüyse Romanlara sahip çıksın, bizler terörist değiliz” dedi.
Sinan Pazarlı ise, olaylar sırasında belediye başkanlığı ve kaymakamlığın Roman vatandaşlara sahip çıkmadığını belirtti.
Konuşmanın ardından aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu yaklaşık 500 kişi ‘Romanlara kalkan eller kırılsın’, ‘Hükümet uyuma Romanlara sahip çık’ gibi sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı. (İZMİR)

İŞTE BÖLÜCÜLÜK!

SELENDİ’deki linç girişimlerinin ardından 18 Roman ailesi Manisa’nın Gördes ilçesine gönderildi. Romanlar, saldırılar yüzünden yıllardır yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kalırken, Selendi’ye dönmek istemediklerini belirttiler.
BELEDİYE BAŞKANINA SUÇLAMA
Olaylar sırasında arabasının belediyenin kepçesi tarafından ezildiğini söyleyen Yaşar Koca, Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş’ın, anons yaptırarak halkı kışkırttığını ileri sürdü.
Anons sonrası insanların toplanarak evlerine ve arabalarına saldırdığını belirten Koca, “Selendi Belediye Başkanı’ndan şikayetçi ve davacıyım. Benim arabamı kepçe ezerken fotoğrafları çekildi. Hakkında soruşturma açılmasını istiyorum” diye konuştu.
EVLERE ATEŞ AÇILDI
Gördes’e götürülen Roman vatandaşlardan Yılmaz Uçkun ise olay günü saat 20.00 sıralarında kısa bir süreliğine elektrik kesildiğini, bu arada evlerine ateş açıldığını ileri sürdü. Uçkun, çocuklarını eve sakladığını, bir süre sonra taş atıldığını söyledi.
Gülhanım Sebatçi de ilçede birçok kişinin, “Siz Romansınız” diyerek üstlerine geldiğini kaydetti.
OLAYLAR VAHİM
Gördes Şen Romanlar Derneği Başkanı Seyfettin Budak da, Selendi’deki olayları “vahim” olarak değerlendirdi. Budak, Selendi’de yaklaşık 2 bin kişinin Roman ailelerin evlerine saldırdığı bilgisini verdi.
Bursa Roman Kültürü Araştırma Geliştirme Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Efkan Özçimen de, olayların Roman çalıştayının başlamasının ardından meydana gelmesinin manidar olduğunu söyledi. Özçimen, “Bu bir provokasyondur, oyuna gelmeyeceğiz” dedi.
(MANİSA-BURSA)

ÖNCEKİ HABER

Özür dileyeceklerine soruşturma açtılar

SONRAKİ HABER

Sayıştay'dan rakamlara dair açıklama: 2018 raporu henüz tamamlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa