09 Ocak 2010 00:00

‘Romanlarla ilgili ilerleme yok’

SİGARA bahanesiyle sürülen Romanların yaşadıkları sorunlar AB’nin Türkiye’yle ilgili hazırladığı son İlerleme Raporu’nda da gündeme getirilmişti.

Paylaş

SİGARA bahanesiyle sürülen Romanların yaşadıkları sorunlar AB’nin Türkiye’yle ilgili hazırladığı son İlerleme Raporu’nda da gündeme getirilmişti. Raporda, “Ayrımcı uygulamayla karşılaşan Romanların durumunda ilerleme kaydedilmemiştir” denilmişti.
Raporda “Romanlara karşı ayrımcılığı teşvik eden Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun’un değiştirilmesi için herhangi bir adım atılmamıştır” denildi.
Romanların, eğitim hizmetlerine erişimde sosyal dışlanma ve marjinalleştirme, sağlık hizmetlerinde ayrımcılık, istihdam olanaklarından dışlanma, kimlik kartlarına sahip olmada zorluklar ve kamu işleri ve kamu hayatına katılımdan dışlanma gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıkları belirtilen raporda, “Barınma konusunda, Romanlar, bazı semtlerde kentsel dönüşüm programları kapsamında yerleşik oldukları mahallelerin yıkılmasıyla karşı karşıya kalmaya devam etmişlerdir” ifadesi yer aldı. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüsten ilk can kaybı yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa