09 Ocak 2010 00:00

Hakim 10 gün daha ‘kozmik oda’da

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast girişimi iddiasıyla başlatılan soruşturmada Ankara 11. Ağır Ceza Hakimi Kadir Kayan, Özel ...

Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast girişimi iddiasıyla başlatılan soruşturmada Ankara 11. Ağır Ceza Hakimi Kadir Kayan, Özel Kuvvetler’deki “kozmik odada” 10 gündür inceleme yapıyor. Söz konusu incelemenin 10 gün daha süreceği belirtildi.
İncelemeler devam ederken ‘içeride neler oluyor?’ sorusu kamuoyunun zihnini meşgul ediyor. Ortaya çıkmaya başlayan bazı ayrıntılar ise incelemeye ilişkin bazı ip uçları sunuyor.
Edinilen bilgilere göre ‘kozmik oda’ya girmeden önce askerler, odadaki belgeler ve kurumun çalışma prensipleri, emir ve görev zinciri hakkında Hakim Kadir Kayan’ı bilgilendirdi.
BAZI DOSYALARI İNCELEMEDİ
Kayan, ‘milli güvenliği’ ilgilendirdiği söylenen ve ‘Komşu ülkelerle olası savaş durumunu dikkate alan savunma planları’ ile ilgili dosyaların sadece kapağını araladı. ‘Olağanüstü durumlarda temas kurulacak sivil kişiler’le ilgili kayıtları da gören Hakim Kayan, soruşturmayla ilgisi olmadığını düşündüğü ‘gizli bilgi ve belgeler’ üzerinde inceleme yapmadan dosyaları kapattı. Hakim Kayan’ın, gözaltına alınıp serbest bırakılan 8 personele verilen görev emirlerini araştırdığı, kroki, uygulama planı benzer bir doküman bulunup bulunmadığına ilişkin ipucu bulmak üzere yoğunlaştığı belirtiliyor. Öte yandan hakkında soruşturma süren 8 askeri personele izin verildiği öğrenildi.
NEDEN YAVAŞ İLERLİYOR?
Kozmik odadaki klasörler ile diğer bölümlerdeki bilgisayarlarda bulunan 1000 civarındaki dosyada da inceleme yapılmasının çalışma süresini uzattığı belirtiliyor.
Bugüne kadar yapılan aramalarda bilgi ve belgelerin yarıya yakını incelendi. Kadir Kayan’ın incelemeleri sırasında askerler de tutanak tutuyor. Kayan’ın incelemeleri sırasında aramaya eşlik eden askeri personel dışında hiç kimse kozmik odaya giremiyor.
(ANKARA)

MERMİLİ TEHDİTTE YENİ GELİŞME
Genelkurmay’ın ‘kozmik odası’na giren Hakim Kadir Kayan ile Savcı Mustafa Bilgili’ye zarfla gönderilen mermilerin kalaşnikof mermisi olmadığı ve sayısının sekizden fazla olduğu ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında Seferberlik Tetkik Kurulu’nda arama yapan Hakim Kadir Kayan ve Savcı Mustafa Bilgili’ye slikonlu zarflar içinde gönderilen mermilere ilişkin polisin zarf ve mermiler üzerinde yaptığı parmak izi incelemesinden bir sonuç çıkmadı. Savcılık da mermilerin gönderildiği kargo şirketinin iki elemanını sorguya aldı. Mermilerin ise kalaşnikof değil, G-3 piyade tüfeği ve Smith Wesson tabanca mermisi olduğu ortaya çıktı.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savcılar, Kanadoğlu’nun ifadesini aldı

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...