09 Ocak 2010 00:00

Zorla götürülme emniyete bildirildi

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, kapatılan DTP’nin eski milletvekilleri hakkında devam eden davalar kapsamında ...

Paylaş

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, kapatılan DTP’nin eski milletvekilleri hakkında devam eden davalar kapsamında ifadelerinin alınması için verdiği ‘Günsüz zorla mahkemeye getirilmeleri’ kararını emniyete bildirdi.
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, başka illerde açılan davalar kapsamında talimatla ifadelerinin alınması için Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP’nin Eş Başkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Mardin Milletvekili Emine Ayna ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında polis zoruyla ‘Günsüz zorla mahkemeye getirilmelerine’ karar verilmişti. Milletvekilleri ise yaptıkları açıklamalarda ifade vermeye gitmeyeceklerini ifade etmişlerdi.
TÜRK VE TUĞLUK İÇİN YENİDEN KARAR
29 ve 30 Aralık 2009’da görülen davalar sonucu çıkan kararı 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzekkere yazarak bildirdi. Cumhuriyet Başsavcılığı da mahkemenin kararını Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne tebliğ etti. Emniyete, milletvekillerini gözaltına alıp ifadeye getirmeleri için süre tanındı. Tebligatta, BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile kapatılan DTP’nin Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un isimleri yer alıyor. Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararının Resmi Gazete’de 31 Aralık 2009’te yayınlanmasının ardından kapatılan DTP’nin Eski Milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde talimatla ifade vermişlerdi. Mahkemenin tekrar Aysel Tuğluk için ‘Günsüz zorla mahkemeye getirme’ kararı vermesi dikkat çekti.
DAVALAR SÜRÜYOR
Kapatılan DTP Eş Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Mardin Milletvekili Emine Ayna hakkında Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk hakkında İstanbul ve Diyarbakır ağır ceza mahkemelerinde, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkında da Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Tutuklamalara tepkiler sürüyor

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa