09 Ocak 2010 00:00

Tutuklamalara tepkiler sürüyor

BDP’ye yönelik operasyon kapsamında belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu Kürt siyasetçilerinin tutuklanmasına tepkiler sürüyor

Paylaş

BDP’ye yönelik operasyon kapsamında belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu Kürt siyasetçilerinin tutuklanmasına tepkiler sürüyor. Dersim, Van, Diyarbakır ve İstanbul’da yapılan açıklamalarda, tutuklananların serbest bırakılması istendi.
Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), BDP Van il binası önünden Sanat Sokağı’na yürüdü. Yürüyüşün ardından grup adına açıklama yapan DÖKH Üyesi Filiz Arslan, yerel seçimler sonrası kapatılan DTP’ye yapılan operasyonlarla başlayan ve hâlâ devam etmekte olan planlı bir tasfiye sürecinin başlatıldığını belirtti. Arslan, Kürt halkının iradesine kelepçe vurulduğunu söyledi. Açıklamadan sonra 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı.
ÜÇ İLDE EYLEM
Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi, Sümerpark’taki binanın önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Sekreteri Cemal Doğrul, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Tüm-Bel Sen Diyarbakır Şube Başkanı Edip Yaşar ve KESK’e bağlı sendika temsilcileri katıldı. Açıklamayı okuyan Doğrul, basın yayın organları tarafından bu kişilerin elleri kelepçeli bir şekilde yansıtılmasının toplum nazarında saygınlıklarını ve onurlarını zedelemek amacıyla yapıldığını vurguladı.
İstanbul Barış ve Demokratik Çözüm Platformu, Taksim Gezi Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Platform adına basın açıklamasını okuyan KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Yunus Öztürk, yaşanan tutuklamaların antidemokratik olduğunu belirtti. Halkların eşitliği ve kardeşliği için mücadelelerine devam edeceklerini söyleyen Öztürk, devleti ve hükümeti tehlikeli gidişat karşısında uyardıklarını da belirtti. Dersim’de BDP’lilerin tutuklanması yapılan oturma eylemi ile protesto edildi.
SAVCILIĞA ÇIKARILDILAR
Gaziantep, Adıyaman, Mersin ve Hatay’da 05 Ocak’ta yapılan eş zamanlı ev ve işyeri baskınlarında gözaltına alınan 22 kişinin Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ndeki sorguları tamamlandı. 22 kişi emniyetteki sorgularının ardından Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı’na çıkarıldı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Belediye başkanlarına 210 yıl ceza istemi

SONRAKİ HABER

Adana Valiliği Furkan Vakfı destekçilerinin eylemlerini yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa