09 Ocak 2010 00:00

Belediye başkanlarına 210 yıl ceza istemi

BDP’li belediyelere “yolsuzluk soruşturması” sonucunda aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya iki ilçe belediye başkanının da bulunduğu 52 sanık hakkında ...

Paylaş

BDP’li belediyelere “yolsuzluk soruşturması” sonucunda aralarında Van Belediye Başkanı Bekir Kaya iki ilçe belediye başkanının da bulunduğu 52 sanık hakkında 15 ile 210 yıla kadar değişen sürelerde hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 110 sayfalık iddianamede soruşturmanın 2008’de Ankara ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen isimsiz iki ayrı ihbar mektubu üzerine başlatıldığı belirtildi.
İHBAR MEKTUPU
İhbar mektuplarında bölgedeki belediyelerin ihalelerini verdiği Diyar A.Ş’nin yönetim kurulu başkanı olan A.K ve H.K’ın aynı zamanda İsveç’te bulunan ve PKK’nin sorumluluğunda hareket ettiği öne sürelen ‘Dalkurd Futbol Kulübü’nün yöneticileri oldukları ve bu şekilde örgüte finansman sağladıkları ileri sürülüyordu.
H.K’nin Almanya’daki Kürt İşadamları Derneği’nin kurucusu ve üç dönem başkanlığını da yaptığı anlatılan mektupta, söz konusu derneğin Avrupa’ya giden bölgedeki belediye başkanlarının konaklama ve ağırlama giderlerini karşıladığı iddia edildi.
Mektupta, yurtdışındaki Doğu ve Güneydoğu İşadamları Kulübü’nün başkanlığını yapan H.Y’nin PKK’ye finansörlük yaptığı, Türkiye’ye sık sık geldiği, burada emekli asker ve emniyet mensuplarıyla kapatılan DTP’nin bazı milletvekilleriyle sıkı ilişkiler içinde olduğu ileri sürüldü. Bu iddiaları ciddiye alan savcı başlattığı soruşturma kapsamında, aralarında Diyar A.Ş’nin yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi hakkında teknik takip başlattı.
Diyar A.Ş yetkililerinin ihalelerde belediyelerdeki yetkili kişilerle koordineli çalıştığı iddia edilen iddianamede, ihalelerde katılımcı firmalarla gizli anlaşmalar yapıldığı öne sürüldü.
DURUŞMA ÖNÜMÜZDEKİ AY
İddianamede, 2009’da yapılan altyapı, temizlik ve peyzaj işlerini içeren 18 ayrı ihale sürecinde, Kamu İhale Kanunu’na muhalefet edildiği, mal ve hizmet alımlarına fesat karıştırıldığı da iddia edildi. İddianamede, sekizi tutuklu 52 sanık hakkında, ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’, ‘Örgüte üye olmak’ ve ‘İhaleye fesat karıştırmak’ suçlarından 15 ile 210 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası istendi. Tutuksuz yargılanan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya için 27 yıla kadar hapsi istenirken, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz ve Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz’in de 15’er yıl hapsi isteniyor.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Diyarbakır, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin, Van, Elazığ ve Mardin’de 8 Ekim’de eş zamanlı operasyon düzenlenmişti. Operasyonda aralarında Diyar A Ş’nin yöneticileriyle bazı belediye çalışanları gözaltına alınmıştı. Yargılamaya önümüzdeki ay başlanacak. (DİYARBAKIR)
ÖNCEKİ HABER

198 işçi kadrosu için 12 bin başvuru!

SONRAKİ HABER

Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu ve Başak Demirtaş bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa