09 Ocak 2010 00:00

‘Hayatımızla oynamayın’

MERSİN’in merkez Akdeniz ilçesinde kurulu olan işletmelerin kanserojen madde yaydığı yönündeki iddialara karşı yetkililerin duyarsızlık göstermesine işletmelerin bulunduğu mahallelerdeki yurttaşlar tepki gösterdi

Paylaş

MERSİN’in merkez Akdeniz ilçesinde kurulu olan işletmelerin kanserojen madde yaydığı yönündeki iddialara karşı yetkililerin duyarsızlık göstermesine işletmelerin bulunduğu mahallelerdeki yurttaşlar tepki gösterdi.
Sağlık Bakanlığı’nın bu işletmelere ilişkin şikayetlerin ardından yaptığı araştırma ve tahliller sonucu çevreye yayılan tozlarda “Kanserojen” maddeler bulunduğu yönünde bulgulara rastlandığını belirten mahalle sakinleri Mersin Valiliği’ne yaptıkları başvurudan da sonuç alamadı.
MAHALLE TOZ-DUMAN
İşletmelerin yaşamlarını olumsuz etkilediğine dikkat çeken, Sadullah Akboğa fabrikaların çalışma saatlerinde toz ve dumanın bütün mahalleyi kapladığını söyledi.
Sağlık Bakanlığı’ndan bir heyetin gelerek araştırmalar yaptığını belirten Rıfat Yıldız ise, bu araştırmalar sonucu heyetin atıkların içinde kanserojen maddeye rastladığını söyledi. Yıldız, “Bizim hayatımızla oynanıyor. Bu konuda bakanlık yetkililerin bir şey yapmamasının nedeni de Paşabahçe, ÇİMSA ve Anadolu Cam Sanayi gibi işletmelerin ekonomik gücünden kaynaklıdır” dedi.
BAŞVURULAR SONUÇSUZ
Defalarca Valilik ve Kaymakamlığa başvurduklarını belirten mahalle sakinlerinden Orhan Günkan ise, “Bütün başvurularımıza rağmen bir sonuç alamadık. 4 kez kendi imkanlarımızla yolu kapattık ancak yine de eski sorunlar aynı şekilde devam ediyor” diye konuştu. Evlerin duvarlarının tozdan ve dumandan simsiyah kesildiğini belirten Günkan, “Devletin kurumları bizim hayatlarımızı önemsemiyorlar onlar kendi 3-5 kuruş çıkarları peşindeler” dedi.
Bir an önce bu sorunların çözülmesini talep eden Leyla Yaman ise, “Buradaki sorunlar ya bizim sağlık sorunlarımızdan ötürü hayatımıza mal olacak ve son bulacak ya da gelip bu soruna bir çözüm bulacaklar. Biz mahalleli olarak buradan bizleri yönetenlere sesleniyoruz; yeter artık diyoruz. ” şeklinde konuştu. (Mersin/DİHA)

VALİLİK: HANGİ SORUNLA İLGİLENECEĞİMİZİ ŞAŞIRDIK
Konuyla ilgili bilgi veren BDP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk, kendilerine böyle bir başvurunun ulaşmadığını belirterek, başvurunun kendisine ulaşması durumunda vatandaşın sıkıntısını gidermek için ellerinden geleni yapacağını kaydetti. Yine bilgilerine başvurmak için aradığımız Mersin Valilik makamından yetkililer ise çok sayıda sorun ve dilekçeler olduğunu belirterek, artık hangi sorunla ilgileneceklerini şaşırdıklarını dile getirdi.


Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yazar İhsan Devrim için

SONRAKİ HABER

TBMM yine tatilde: "Gazi Meclis" 21 Aralık'tan bu yana üçüncü kez tatile giriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa