09 Ocak 2010 00:00

İz’de insanlık dramları

KOSOVA’dan Filistin’e, Haiti’den Angola’ya, dünyanın pek çok “kanayan” bölgesindeki “insanlık dramları”nı rahat koltuklarımızda otururken belleğimize...

Paylaş

KOSOVA’dan Filistin’e, Haiti’den Angola’ya, dünyanın pek çok “kanayan” bölgesindeki “insanlık dramları”nı rahat koltuklarımızda otururken belleğimize kazıyan Paolo Pellegrin’den bir seçkiyle başlıyor İz, beşinci yılındaki ilk sayısına. Pellegrin, bir fotoğrafçı olarak sorumluluğunu şöyle tanımlıyor: “Ben işimi yaparken ya da başkalarının ıstıraplarını, kayıplarını veya kimi zaman ölümlerini gördüğümde, bir tanık olarak oradayım gibi duyumsuyorum; toplu anlağımız için belgelemek benim sorumluluğumda ve görevim.”
İz okurlarının koltuklarımızdaki rahatsızlıkları burada bitmeyecek. 192 ülke liderinin katılımıyla 2009’un aralık ayında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da toplanan ve sonuçları açısından insanlığın geleceği adına pek de umut vaat etmeyen kararların çıktığı Küresel İklim Zirvesi sonrası tartışmalar sıcaklığını korurken, dünyanın artık vakit kaybına tahammülü olmayan bir “yangını”nı VII Photo’dan John Stanmayer’in kareleriyle “görmek zorunda” kalıyoruz. Durum vahim: Son bir yılda Brezilya’nın Amazon yağmur ormanının Mato Grosso bölgesinde yer alan kısmındaki hasar yüzde 67 artış gösterdi.
Yine VII Photo’dan Christopher Morris ise, insanlığın “sorunsuz” bir alanına çeviriyor objektifini. Morris, 2009’da Paris’teki ünlü “haute-couture” modacıların defilelerinde çektiği fotoğraflarda, tasarımcılar ile modellerin alemindeki parça-bütün algısına dikkat çekiyor.
KENARDAKİ İSTANBUL
İstanbul bu yıl boyunca “Avrupa Kültür Başkenti” olarak anılacak. Tartışmalı ve sancılı bir sürecin ardından, iyisiyle kötüsüyle pek çok proje ve etkinlik 2010’da izleyicilerle buluşacak. Nevzat Çakır’ın İstanbul’un “Kenarda kalmış halleri”, bu bütünün bir parçası olarak 2010’a giriş niteliğinde.
Eski Dünya Gençler Boks Şampiyonu Boks Antrenörü Mustafa Genç’in “Pilot Takım” projesine dahil olan Fotoğrafçı Abdurrahman Antakyalı, 2009’un sonuna kadar dört yıl boyunca süreci yakından izleyerek fotoğraflamış. Antakyalı’nın “Çocuk Boksörler” projesi aynı zamanda Türk sporunun gelenekselleşmiş sorunlarını da gözler önüne seriyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

YOLCULAR İÇİN EL AYNASI

SONRAKİ HABER

Cargill işçileri direnişlerini İstanbul'a taşıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa