09 Ocak 2010 00:00

Çağdaş Tuzla AİHM’e gidiyor

Tuzla eski Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin yaptığı yolsuzlukları haberleştiren Çağdaş Tuzla Gazetesi’nin, haksız ...

Paylaş

Tuzla eski Belediye Başkanı Mehmet Demirci’nin yaptığı yolsuzlukları haberleştiren Çağdaş Tuzla Gazetesi’nin, haksız şekilde kapatılması davası hukuk skandalına dönüştü. Verilen kararlarla Demirci’nin bir yargı kararıyla mahkeme önüne çıkmasının önlendiği ortaya çıktı. Çağdaş Tuzla gazetesi, iç hukuk yollarının kapanması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeye hazırlanıyor.
Belediye başkanlığı süresince halka 9 yaşında kızların evlenebileceğini, kadının dövülebileceğini öğütleyen şer’i aile İlmihallerini dağıtan, SSK primlerini geçmişe dönük belediye kasasından ödetmeye, ihale yolsuzluklarından, tarikat ilişkilerine pek çok iddia ile gündeme gelen AKP’li Eski Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, hakkında verilen ‘Kovuşturmaya Yer Olmadığına’ dair kararla hakim karşısına çıkmaktan kurtuldu.
SKANDALLARI YAZINCA KAPATILMIŞTI
Tuzla’da yayınlanan Çağdaş Tuzla Gazetesi, Mehmet Demirci’nin yaptıklarını yayınlayıp, bu haberler ulusal basına da yansıyınca, Demirci çareyi gazeteyi mühürlemekte bulmuştu. Gazete binası “iskansız binada ruhsatsız çalıştığı” gerekçesiyle mühürlenmiş, gazete ise açtığı davayı kazanmıştı. Mahkeme, Belediye Başkanı’nın, kendisine verilen “kamu gücünün kötüye kullanıldığına” karar vererek kapatma kararını iptal etmişti.
Bunun üzerine Gazete Sahibi Halil Özen, Demirci hakkında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuş, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmaya izin vermemesi üzerine dava Danıştay’a taşınmış ve bakanlık kararı bozulmuştu.
Danıştay 1. Dairesi kararında, “İddiaların da ciddi bulgu ve belgelere dayandığı anlaşıldığından yetkili merci tarafından ön inceleme emri verilmesi, ön inceleme raporu da göz önünde bulundurularak bir karar tesis etmesini, İçişleri Bakanlığı kararının kaldırılmasını, işlemler tamamlandıktan sonra dosyanın dairemize gönderilmesi”ni istemişti.
DOSYADAKİ DANIŞTAY KARARI “GÖRÜLMEDİ”
Danıştay kararına uyularak, bakanlık tarafından görevlendirilen Mülkiye Başmüfettişi Mustafa Tam hazırladığı raporda, kapatmanın hukuksuzluğuna dikkat çekerek sorumluların yargılanmasını istemişti. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı da Demirci ve diğer belediye yetkilileri hakkında yargılanma izni vermişti.
Bu gelişmelere dayalı olarak belediye görevlilerinin yargılanması beklenirken, Tuzla Cumhuriyet Savcısı Ali Bahadır’ın verdiği “Kovuşturmaya Gerek Olmadığına” dair kararı gazeteye tebliğ edildi. Ancak bu takipsizlik kararını ilginç hale getiren, karara gerekçe olarak gösterilen, Danıştay kararının o dosyayla ilgisinin bulunmamasıydı. Savcının, konuyla ilgili Danıştay kararı dosyada dururken, nedense konusu itibariyle alakasız bir kararı neden temel aldığı ise merak konusu oldu.
İTİRAZ DA REDDEDİLDİ
Gazete Sahibi Halil Özen bu gelişmelerden sonra hazırladığı dilekçeye, konuyla ilgili Danıştay kararını ve müfettiş raporunu da ekleyerek Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz ettiyse de yine alakasız Danıştay kararı dayanak gösterilerek itiraz reddedildi. Böylece Demirci hakkındaki karar kesinleştirildi.
Müfettişin, dava Danıştay’da beklediği için, bu suç duyurusu ile ilgili olarak, dava sonuçlanıncaya kadar yapılacak herhangi bir işlemin olmadığını raporunda belirtmesine, Danıştay’ın da “dosyanın kendisine bakanlık tarafından bir karar tesis edilerek kendisine gönderilmesini istemesine rağmen”, Tuzla Cumhuriyet Savcısı Ali Bahadır’ın, Demirci ve arkadaşları hakkında “Soruşturmaya Gerek Yoktur” kararı vermesi ve dosyanın kesinleştirilerek kapatılması, büyük bir şaşkınlıkla karşılandı. Dosya üzerinden bir işlem yapma imkanı kalmadığı için, gazete yetkilileri konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıma kararı aldılar.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

KARABORSA HAYAT TV 22.00

SONRAKİ HABER

Adana'da düğünde çıkan silahlı kavgada yaralanan 2 çocuktan biri öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa