10 Ocak 2010 00:00

Güçlükonak’ta korkunç iddia!

Eski Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Özcan Tozlu, faile meçhullerle ilgili ilginç bir iddiada bulundu.

Paylaş

Eski Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Özcan Tozlu, faile meçhullerle ilgili ilginç bir iddiada bulundu. Tozlu, 1996’da Şırnak’ın Güçlükonak ilçesindeki 11 korucuyu, dönemin Akçay Piyade Tugay Komutanı Albay Selahattin Uğurlu’nun emriyle, Muhabere Arama Kurtarma (MAK) timlerinin gözetiminde, 7 korucunun katlettiğini ileri sürdü. Korgeneral Selahattin Uğurlu şuan Harp Akademisi Komutan Yardımcılığı görevinde bulunuyor.
2000’de ordudan YAŞ kararı ile atılan Tozlu, 11 korucuyu dönemin Şırnak Akçay Piyade Tugay Komutanı Albay Selahattin Uğurlu’nun himayesinde, Muhabere Arama Kurtarma timlerinin gözetiminde 7 geçici köy korucusunun katlettiğini iddia etti.
HABERSİZ KUŞ UÇMAZDI
Tozlu, 1994’de Güçlükonak, 1996’de Şırnak Merkez Komutanlığı görevlerine atandığını, Albay Selahattin Uğurlu’nun bu sırada Akçay Tugay Komutanı olduğunu söyledi. Tozlu, 15 Ocak 1996’da 11 korucunun Güçlükonak ilçesi Taşkonak bölgesinde öldürüldüğü haberi üzerine Şırnak İl Jandarma Komutanı Albay Tahsin Baltacıoğlu’nun kendisini çağırarak, olayla ilgili analiz yapmasını istediğini söyledi. Tozlu, “Hareket odasına gittik. Haritadan olay yerini göstererek, tahlil yapmamı istedi. Olayın PKK’nın işi değil, askerin müsaadesiyle, bilgisi dahilinde yapılmış olabileceğini anlattım. Çünkü bölge kurtarılmış, askerin elinde olan bir yerdi. Ayrıca PKK o dönemde silah bırakmıştı. Burada askerden habersiz kuş bile uçamazdı. Tahlil üzerine Baltacıoğlu (Saçmaladın sen. Nereden uyduruyorsun) diyerek beni odadan kovdu” dedi.
KORUCULAR KATLİAM YAPIP PARA ALDI
Tozlu, olay sonrası telsiz muhaberesinde, o sırada Güçlükonak İlçe Jandarma Karakol Komutanı olan Yüzbaşı Hüseyin Gürocak’ın üstlere bilgi aktarırken (işi Özcan Yüzbaşı’nın adamları yaptı) ifadesini kullandığını ileri sürdü. Bunun üzerine MİT’le görüşerek çalışma yaptıklarını anlatan Tozlu, “Çalışmalarda inanamadığımız bir sonuca ulaştık. Olayın oluş şekli, zamanı, mekanı, işi PKK’nın yapmadığını gösteriyordu. Çünkü ön ve arkadaki koruma araçlarına bir şey olmamış. Yananların nüfus cüzdanları sağlam, silahları kullanılmamış. Oysa araçlara yakın mesafeden atılan roketlerle yangın çıkmış, silahlarla taranmış. MİT’le yaptığımız çalışmalarda, korucuları Albay Uğurlu himayesinde, MAK timlerinin gözetiminde, tetikçi geçici köy korucularının öldürdüğünü tespit ettik. Saldırıyı Siirtli olup Güçlükonak’ın Bulmuşlar köyünde ikamet eden Geçici Korucu Ahmet Özalp ile yakınlarından oluşan 7 kişilik grubun icra ettiğini belirledik. Ekip saldırı yerine helikopterle getirilip, götürülmüş. Özalp ve yakınları bu işin karşılığında Tugay’dan 50 bin dolar almış. Bunları MİT biliyor.”
KORUCULAR TAŞERONDU
Özalp ve yakınlarının bölgede birçok faili meçhul olayda kullanıldığını, halen de kullanılmakta olduğunu iddia eden Tozlu, “Bu korucular, bölgede, Tugay’dan kelle başına para alan infaz grubu olarak bilinir. MAK taşeron tetikçi olarak bu grubu kullanıyordu. O dönem Albay Uğurlu tarafından askeri helikopterle görev yerlerine bırakılıyorlardı” dedi.
Özalp ile en son iki sene önce bir iş için gittiği Siirt’te öğretmen evinde görüştüğünü anlatan Tozlu, “Özalp, Siirt’te 350 bin TL’ye pasaj ve 15 tane otobüs almış. Personel taşıyormuş. O zamanlar bu grubun parayla iş yaptığını biliyorduk. Üst makamlarca korundukları için bir şey yapamıyorduk” değerlendirmesinde de bulundu.
JİTEM BENİ KORUMAK İSTEDİ
Diyarbakır JİTEM bölge komutanı ve hocası olan Abdülkerim Kırca’nın kendisine koruma vermek istediğini söyleyen Tozlu şunları anlattı: “Diyarbakır’a mahkum götürmüştüm. Kırca, beni Sur içindeki JİTEM grup komutanlığına çağırdı. Bahçede, JİTEM’in Diyarbakır tim komutanı Yüzbaşı Tünay Yanardağı ile tavla oynuyorlardı. (Oğlum çok ciddi duyumlar alıyoruz. Seni öldürecekler, korumamız lazım. Uğur Atalay Yüzbaşı’ya söyleyeyim, BOTAŞ’tan gelip seni korusun. Uğur’u istemiyorsan Tünay’ı göndereyim. Uğur o zaman JİTEM’in BOTAŞ komutanıydı. Ben Kırca’ya (Komutanım onlar kendini korusun, ben kendimi korurum) yanıtını verdim. Şırnak’a geri dönünce de beni telefonla arayıp, dikkatli olmamı istedi. Uğur Yüzbaşı birkaç kez yanıma gelip gitti. Bu esnada Milli karakolundan gelirken pusuya düşürüldüm. Kaçarak kurtuldum. Bundan sonra zırhlı araçla dolaştım.”
Görev süresi boyunca 350 korucu ile Gabar’da çalıştığını söyleyen Tozlu, “Zararlı bir yanlarını görmedim. Aileleriyle görüştüm, her biri çok iyi insanlardı. Yapılan katliam, bölge insanına gözdağı ve PKK’ya yönelik operasyonlara hız vermek için” diye konuştu. (ESKİŞEHİR)
ÖNCEKİ HABER

Zamlar çileden çıkarıyor

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa