10 Ocak 2010 00:00

Şiddete Karşı İzmir Kadın Koordinasyonu kuruldu

İzmir’de bulunan bağımsız kadın örgütleri, siyasi partilerin ve çeşitli kurumların kadın örgütleri bir araya gelerek Şiddete Karşı İzmir Kadın Koordinasyonu’nu oluşturdu.

Paylaş

İzmir’de bulunan bağımsız kadın örgütleri, siyasi partilerin ve çeşitli kurumların kadın örgütleri bir araya gelerek Şiddete Karşı İzmir Kadın Koordinasyonu’nu oluşturdu.
Koordinasyon, İzmir’in şiddet haritasını çıkarmak, veri toplamak, raporlama faaliyeti yürütmek, alanda çalışan kadınların eksiklik hissettiği konularda eğitim ve atölye çalışmaları yapmak, kurum ve kişilerin birbirlerinden haberdar olmalarını sağlamak ve olanakları birleştirmek gibi amaçları gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra, kamu kurumları üzerinde örgütlü bir basınç yaratmak ve yapılan yasal değişiklikleri izlemek de koordinasyonun amaçları arasında bulunuyor.
Şiddete Karşı İzmir Kadın Koordinasyonu, ÇHD İzmir Şubesi’nde önceki akşam düzenlediği tanıtım kokteyli ile kuruluş deklarasyonunu açıkladı.
Deklarasyonu okuyan Koordinasyon Sözcüsü Av. Nazan Sakallı, kamuoyuna modern ve Avrupai kent olarak lanse edilen İzmir’in de şiddet sarmalında ön sıralarda yer aldığını söyledi. Yapılan araştırmalara göre 2009 yılında cinsel taciz ve tecavüze uğrayan kadınların sayısının 173, ev içi şiddet, namus, cinsel saldırı gibi nedenlerle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 228 olduğunu ifade eden Sakallı 2010 yılında da kadınlara yönelik şiddetin devam edeceğini dile getirdi.
‘ŞİDDETİN KAYNAĞI SÖMÜRÜ DÜZENİ’
Yaşanan şiddet olaylarının kadınlar açısından tek sebebinin ataerkil sömürü düzeni olduğunu kaydeden Sakallı, sömürünün bedenlerin ve zihinlerin denetim altına alınmaya çalışıldığını ve şiddetin araç olarak kullanıldığını belirtti.
Koordinasyon fikrinin özü itibariyle, kadın dayanışmasının güçlendirilmesine duyulan isteğe dayandığını ifade eden Sakallı, “Bu nedenle olabildiğince çok kadın örgütü ve kadının katılımıyla zenginleşeceğine inandığımız bir çeşitlilikle hayata gözlerini açmaktadır. Tüm kadınları ve kadın örgütlerini bu birlikteliğe davet ediyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hükümetin sendikacısı

SONRAKİ HABER

‘Yolunmaktan tüyümüz kalmadı’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...