11 Ocak 2010 00:00

‘Açılım’ yasaları Meclis’e geliyor

DTP’nin kapatılması ve BDP’lilere yönelik operasyonlarla tartışmalı hale gelen ‘Demokratik Açılım’ sürecine ilişkin 3 yasa tasarısı bu hafta TBMM gündemine geliyor.

Paylaş

DTP’nin kapatılması ve BDP’lilere yönelik operasyonlarla tartışmalı hale gelen ‘Demokratik Açılım’ sürecine ilişkin 3 yasa tasarısı bu hafta TBMM gündemine geliyor.
İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı üç ayrı ‘açılım yasa tasarısı’ bu hafta Meclis’e geliyor. Kamuoyunda “Taş Atan Çocuklar” olarak bilinen açılımın ilk yasası sokak eylemlerinin ardından rafa kaldırılırken, İnsan Haklarını ve Ayrımcılığı Önleme Kurulu ve İşkenceyi Önleme Sözleşmesinin Ek Protokolü, açılımın Meclis’e gelecek tasarıları arasında yer alıyor.
AYRIMCILIK KOMİSYONU
Ayrımcılık Komisyonu kurulmasıyla, ayrımcılıkla ilgili herhangi bir şikayeti olan bu komisyona başvurabilecek. Düzenleme ayrıca, kurula özellikle işkenceye yönelik şikayetlerin incelenip sonuçlanması, insan hakları alanındaki gelişmeleri takip etmesi gibi görev ve sorumluluklar yükleyecek. Diğer bir düzenleme olan İşkenceyi Önleme Sözleşmesinin Ek Protokolü’ne ilişkin tasarı da Avrupa Birliği’nden gelecek inceleme komisyonlarına Türkiye’de gözaltı ve tutuklama merkezlerini ziyaret etme imkanı getiriyor. Bu tasarı ile aynı zamanda, Bağımsız Kolluk Şikayet Mekanizması ile güvenlik güçlerinin haksız yere eleştirilmesinin önüne geçilecek.
GÜVENLİK MÜSTEŞARLIĞI
TBMM Gele Kurulu’nda bekleyen ve terörle mücadeleye yönelik hazırlanan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı kurulmasına ilişkin tasarı da, ocak ayının yasal düzenlemeleri arasında yer alacak. Tasarı, müsteşarlığa bağlı bir Terörler Mücadele Koordinasyon Kurulu oluşturulması ve kurulun, terörle mücadele politikaları oluşturmasını öngörüyor. Kurul aynı zamanda stratejik çalışma yapacak, başkanlığını İçişleri Bakanlığı üstlenecek.
ESKİ İSİMLERİ GERİ VERME HAKKI
Öte yandan, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki ilçelere ve semtlere, isimleri değiştirilen yerleşim birimlerine, yerel talep olması halinde mevzuat hükümlerine uygun olarak eski isimlerinin verilmesine ilişkin çalışmalar da yürütülüyor. Bu arada Diyanet İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı da Kuran-ı Kerim’in Kürtçe meali üzerinde çalışmalar yürütüyor.
ATALAY VEKİLLERLE GÖRÜŞECEK
Bu süreçte parti dengelerini korumak amacıyla İçişleri Bakanı Beşir Atalay, önümüzdeki günlerde 50’şer kişilik milletvekili gruplarıyla bir araya gelerek, açılımla ilgili sıkıntı ve taleplerini dinleyecek, önerilerini alacak.
AÇILIM PANELLERLE ANLATILACAK
AKP’nin, yeni yılda açılım sürecinde başlatacağı çalışmalar arasında panel, seminer ve açık oturumlar da bulunuyor. AKP, 81 ilde “Demokratik Açılım” sürecini, düzenleyeceği paneller, seminerler ve açık oturumlarla anlatacak. Bakanlar ve milletvekillerinin yanı sıra akademisyenler ve aydınlar da buna katkı verecek.
(Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

BDP 10 Ocak açıklaması

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanına ‘bilinmeyen dil’ cevabı: Talepler için somut adım atılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...