11 Ocak 2010 00:00

Zam furyasına tepki büyüyor

EMEK Partisi (EMEP) Samsun İl Örgütü üyeleri, AKP Hükümeti’nin yaptığı zamları protesto etti.

Paylaş

EMEK Partisi (EMEP) Samsun İl Örgütü üyeleri, AKP Hükümeti’nin yaptığı zamları protesto etti. Önceki gün Süleymaniye geçidinde yapılan basın açıklamasına çok sayıda kişi katıldı. EMEP adına açıklamayı okuyan Saadet Karaca, sözlerine, AKP’nin Ankara’da direnen TEKEL işçilerine saldırarak gözaltına almasını kınayarak başladı. Karaca, sonuna kadar işçilerin yanında olduklarını belirtti. Ardından AKP Hükümeti’nin yoksul edebiyatı yaparak uluslararası sermayeyi ve kendi yandaşlarını koruduğunu, iş isteyen hak isteyen herkese pervasızca saldırdığını belirtti. Bir taraftan işsizlik çığ gibi büyürken, insanlar aç kalıp yoksullaşırken diğer yandan da bunların üstüne yapılan fahiş zamlarla, halkın, emekçilerin yaşamının iyice çekilmez hale getirildiğini kaydeden Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “Hak diyene kötek, adalet isteyene cop, iş ekmek isteyene sınırsız işkence yapılıyor. Sigaraya, ekmeğe, suya, ulaşıma, yakacağa, benzine, elektriğe, gaza zamlar otomatiğe bağlandı. Bunlara rağmen nefes alabilene hava bedava, o da şimdilik. Halkın cebinin düşmanı ÖTV, KDV, Deli Dumrul vergileri sürekli artırılıyor. Gelir az, gider çok. Tencere boş. Buzdolabı boş. Cepler bomboş. Babalar işsiz. Gençler geleceksiz. Zamlar halkın yaşamını çekilmez hale getirmiştir. Derhal geri alınmalıdır. Zamları durdurmak ve geri aldırtmak; özelleştirmelere, 4-c saldırısına, yoksulluğa, işsizliğe ve yolsuzluklara karşı çıkmanın yolu, başta işçi sınıfı olmak üzere tüm emekçilerin, yoksulların örgütlü, birleşik mücadelesinden geçmektedir.” (Samsun/EVRENSEL)

ZAMLARA BİR TEPKİ DE KAYSERİ’DEN

KAYSERİ’DE bulunan Battalgazi Mahallesi’nde ellerindeki tava ve tencerelerle yürüyüş yapan kadınlar, zamların geri alınmasını istediler. Kadınlar adına konuşan Eylem Sarıoğlu, zamları yapan hükümetin insanların nasıl geçindiğinden haberdar olmadığını söyledi.
Caferbey Sağlık Merkezi önünde toplanan çoğu kadın yaklaşık 30 kişi, pankart açıp tava ve tencerelere vurarak, hükümetin yaptığı son zamları protesto etti. Slogan atarak yürüyüşe geçen grup, mahalle meydanına kadar yürüdü. Kadınlar adına açıklama yapan Eylem Sarıoğlu, açlık ve yoksulluğun kaderleri olmayacağını haykırmak için toplandıklarını belirtti. Elektriğe yapılan son zamlarla emekçilerin karanlığa mahkum edilmek istendiğini belirten Sarıoğlu şöyle dedi: “Birçoğumuzun işi ve sonuç olarak sigortası olmadığı için hastane kapılarından içeri giremiyoruz. Çocuklarımızı okula gönderirken kara kara düşünüyoruz. Çocuklarımızın defter ve kitaplarını alamıyoruz.” Mahalledeki evlerin bir avuç zengine peşkeş çekilmeye çalışıldığını kaydeden Sarıoğlu, şöyle konuştu: “Ulaşım imkanlarımız kısıtlı. Bu kriz döneminde emekçi ailelerin desteklenmesi, eğitim ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanması, ekmeğin ve suyun ücretsiz olmasını istiyoruz. Bu kriz döneminde emekçi ailelerin desteklenmesi gerekiyor.” Daha sonra ellerindeki tava ve tencerelere kaşıklarla ve kepçelerle vuran kadınlar, kendilerini uzaktan izleyen polisin gözetiminde dağıldı. (KAYSERİ)
ÖNCEKİ HABER

Hasta hakkı ihlalleri Meclis’te

SONRAKİ HABER

Bursa'da zincirleme trafik kazası: 18 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa