11 Ocak 2010 05:00

Bu kışkırtma değil mi?

Adana’nın Şakirpaşa Mahallesi’nde BİM adlı marketi koruma amacıyla marketin karşısına yığınak yapan polis ile eylemciler arasında yaşanan çatışma, mahalle sakinlerini de mağdur etti.

Paylaş

Adana’nın Şakirpaşa Mahallesi’nde BİM adlı marketi koruma amacıyla marketin karşısına yığınak yapan polis ile eylemciler arasında yaşanan çatışma, mahalle sakinlerini de mağdur etti. Son dönemde polisin müdahaleyi mahalle halkının evinden yapması ise hem mahallelinin mağduriyetini artırdı, hem de mahalleli ile eylemci gençleri karşı karşıya getirdi.
AYLARDIR POLİS ABLUKASINDA
Adana’da yıllardan beri Kürt, Türk, Alevi, Sünni vatandaşların birlikte yaşadıkları Şakirpaşa Mahallesi, 5-6 aydır polis ablukası içinde. Her gün panzerler ve çok sayıda sivil ve resmi polisin mahalle içinde adeta güç gösterisi yaparak sürdürdükleri bekleyiş, mahalle halkını rahatsız ediyor. Bu durumdan şikayetçi olan mahalle halkı, son dönemde polisin olaylara mahallelinin evinden müdahale etmeye başlaması ile iyice mağdur olmuş durumda. Son dönemde yaşanan eylemlerde, gösterilere bazı polisler mahalle halkının evinin çatısından veya penceresinden taş ve gazlarla müdahale etmeye başladı. Müdahalenin buradan yapılması, mahalle halkının evini hedef haline getirirken; halk, hem evlerinin zarar görmesinden hem de göstericilerle kendilerinin karşı karşıya getirilmek istenmesinden dolayı rahatsız.
Görüştüğümüz mahalle sakinleri, mahallede zarar gördüğü için sözde koruma altına alınan marketi de onu koruyan polisi de istemediklerini ifade ettiler. BİM’in kendini korumak istiyorsa özel güvenlik görevlisi tutması gerektiğini ifade eden bir mahalle sakini, Adana’da bir sürü market olduğunu, bunların hiçbirinde polisin güvenlik sağlamadığını belirtti. Böyle bir sözde korumanın sadece Şakirpaşa Mahallesi’nde olduğuna dikkat çeken mahalleli, bunun Şakirpaşa Mahallesi’ne özgü bir durum olduğunu söyledi. Yıllardan beri bir arada yaşayan insanların böyle bir uygulama ile karşı karşıya kaldığını vurgulayan mahalleli, korunduğu iddia edilen marketi de onu koruyan polisi de istemediklerini dile getirdi.
‘HEDEF HALİNE GELİYORUZ’
Bir başka mahalle sakini ise polisin panzerler ve çok sayıda görevli ile mahalleyi abluka altına aldığını söyledi. Bu durumun bile insanı psikolojik olarak rahatsız ettiğini ifade eden mahalleli, son dönemde polisin olaylara evlerinden müdahale etmesinin evlerini hedef haline getirdiğini ve gösteri yapan gençler ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Kadınların bir araya gelerek, BİM ve polis yığınağının kaldırılması için girişimde bulunacaklarını söyleyen mahalle sakini, bu durumu kadınlar olarak çözeceklerinin altını çizdi. (Adana/EVRENSEL)

Kardeşlik çağrısı

MERSİN’de, Akdeniz ilçesi sınırları içinde kalan ve Arap yurttaşların yoğunluklu olarak yaşadığı Kazanlı beldesinde yaşanan olayda, gençler arasında çıkan kavga büyümüş, kavgaya gençlerin ailelerinin de katılmasıyla olay adeta Kürt-Arap çatışmasına dönmüştü.
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, yaptığı eylemle hem bu olayı hem de ülkede yaşanan linç girişimlerini protesto etti.
Eğitim Sen önünden Taşbina’ya kadar yürüyen platform bileşenleri, linççilerin yargı önüne çıkarılmasını istedi. Taşbina önünde yapılan açıklamadan önce ise bir Arap ve bir Kürt vatandaş, Arapça ve Kürtçe konuşma yaparak barış ve kardeşlik çağrısı yaptı.
Platform adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Kenan Hazar ise “Kürt, Arap, Roman kavgası çıkarılmaya çalışılıyor” dedi. Siyasi iktidarın linç kültürü karşısında sergilediği taraflı tutumun kabul edilemez olduğunu belirten Hazar, “Polis karanlık güçlerce örgütlenmiş ve planlandığı anlaşılan bu linç girişimleri karşısında linç çetelerine yönelik hiçbir işlem yapmayarak, yeni linçleri teşvik etmektedir” dedi. Başbakan ve içişleri bakanını göreve çağıran Hazar, “Aymaz ve sorumsuz tutumunuzda ısrar ederseniz, linççilerin ve çatışma ortamının giderek artacağını ve bunun sorumlusunun sizler olacağını hatırlatırız” diye konuştu. (Mersin/EVRENSEL)
Cumali Akkaş
ÖNCEKİ HABER

YÜZSÜZLÜK!

SONRAKİ HABER

CHP'den ihraç edilen Öztürk Yılmaz yeni parti kurma hazırlığında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa