11 Ocak 2010 00:00

ÖZGÜRLÜK YOLU

Birçokları için, özellikle de Batı için, 2009 Noel günü önlenen uçak felaketi halen gizemini koruyor.

Paylaş

Birçokları için, özellikle de Batı için, 2009 Noel günü önlenen uçak felaketi halen gizemini koruyor. Genç bir cihadi, büyük çapta yıkım yaratacak Noel paketini ABD’ye ve 253 Northwest uçuşunun yüzlerce yolcusuna teslim edecekti.
Şu aşikar ki, adam güçlü patlayıcıları gümrükten geçirip uçağa sokabilmiş ve kimyasalları ateşleyebilmişti. Bunun nasıl olduğu konusuna gelince, hâlâ bir sürü soru var. Fakat bazıları için soru nasıl değil, neden? Zengin ve prestijli bir Nijeryalı ailenin oğlu olan 23 yaşındaki Ömer Faruk Abdülmuttalip, neden böyle bir işe kalkıştı? Politikacılar nasıl diye sorduklarında, metodolojiye atıf yapıyorlar; diğerleri neden diye merak ettiklerinde, motivasyonu inceliyorlar.
Varlıklı bir adam böyle bir yola saptığında, bu maddi hayatın yabancılaşmasına ve boşluğuna işaret ediyor. Onun web postaları hissizleşmiş ve yalnız bir zihni yansıtıyor. Ve Nijerya’nın en zengin ailelerinden birinin oğlunun aklı çelinebiliyor. Yıkıma yönlendirilebiliyor. Bu durum “terörle savaş” dedikleri şeyi kararlı şekilde savunanlar için bile iyiye işaret değil. Dünyanın dört yanında ABD destekli feodal, yoz ve vahşi hükümetler yönetiminde, fakirlik ve sefalet içinde, güçsüzce yaşayan milyonlarca genç var. Ve onların şu anki hayatlarını dayanılmaz cehennem olarak adlandırmak için daha çok sebepleri var.
Hayatları pahasına sefaletlerinin baş sponsoru olarak gördüklerine karşı savaşmak, özellikle dini yaptırımlara rağmen ödenecek ucuz bir bedel. Kaldı ki, oyunda başka bir etken daha var: Büyük medya kuruluşlarının çoğu, son olaylarla bağlantı kurmayı reddetti. Mart 2009’da Ulaşım Güvenliği Ajansı, elemanlarının eğitim el kitabını güncellemek isteyen bir ajans teklifini arşivlemek için web ortamını seçti.
ABD, nedenlere değil nasıllara yönelmeye devam ettiği sürece, her zaman sürprizler ve kötü niyetli kişilerden “hediyeler” olacaktır. ABD güvenliğine sızmak isteyen herhangi bir grup için bu doküman görsel elektronik bir hazineydi. 93 sayfalık doküman, aylarca webde okunabilir durumda kaldı. Arama prosedürleri hakkında ince ayrıntılar veren ve bagajların sadece yüzde 20’sinin elle arandığını afişe eden bu dokümanda ayrıca, seçilmiş yetkililerin ve polislerin kimlik kartı örnekleri ve havaalanı görüntüleme makinelerinin alarmları ateşlemesine neden olmayacak kablo çeşitleri de açıkça tarif edilmişti.
MUMIA ABU JAMAL
ÖNCEKİ HABER

Pişiriyorum, öyleyse düşünüyorum

SONRAKİ HABER

Omar ve Tlaib, kongre üyelerine Filistin'e gitme çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa