11 Ocak 2010 05:00

Gemi söküm işçisi kansere yenik düştü

Yaklaşık 1 yıldır kanserle mücadele eden gemi söküm işçisi Aslan Çoban, hayata gözlerini yumdu. 25 yıldır gemi söküm atölyelerinde çalışan Aslan Çoban...

Paylaş

Yaklaşık 1 yıldır kanserle mücadele eden gemi söküm işçisi Aslan Çoban, hayata gözlerini yumdu. 25 yıldır gemi söküm atölyelerinde çalışan Aslan Çoban, geçtiğimiz yıl çalışırken rahatsızlanınca gittiği hastanede kanser olduğunu öğrenmişti.
Gemi söküm tesislerinde mücadeleci kişiliğiyle tanınan Aslan Çoban, sendika kurma çalışmalarını başlatan isimlerdendi.
Uzun yıllar verdiği mücadele sonucunda gemi söküm patronlarının baskısıyla ve ayak oyunlarıyla sendika kurmakta başarısız olsalar da, Aslan Çoban vazgeçmiş değildi.
SON SÖZLERİ DE SENDİKA OLDU
Geçen hafta görüşmeye gittiğimizde Çoban’ın son sözleri, “Benim hastalığımın sebebi yıllarca yutmak zorunda kaldığım asbestlerdir. Bunun için tazminat davası açmak istiyorum, kazanırsak alacağım tazminatı da işçi sendikalarına bağışlayacağım. Buradaki mücadele de mutlaka kazanılmalıdır” olmuştu.
Ancak Aslan Çoban, dava açmak için gereken testleri yaptıramayacak kadar halsizdi. “Hastalığının işyerindeki çalışma koşullarından kaynaklandığını ispatlamak için test olması gerekiyordu ama yerinden kıpırdayamıyordu” diyen yakınları, büyük acı içerisinde.
KANSER OLAN SADECE O DEĞİL
Çoban’ın yakınları ve arkadaşları taziye evini boş bırakmadı. Herkesin üzgün olduğu taziye evinde, herkes hastalığın çalışma koşullarından kaynaklandığını düşünüyor.
Arkadaşlarından birisi, “Yalnızca Aslan değildi kansere yakalanan. Ondan bir süre önce kanser olan bir arkadaşımız daha var, ancak o erken teşhis edilmiş ve ameliyat oldu. Şimdi hâlâ kemoterapi tedavisi görüyor. Yatağa bağımlı yaşıyor” diyor.
Aslan Çoban’ın cenazesi, Aliağa Cemevi’nde kılınan cenaze namazı sonrası Aliağa Mezarlığı’na kaldırıldı. Cenazeye gemi söküm işçileri ve aileleri katıldı. (İzmir/EVRENSEL)
Turan Kara
ÖNCEKİ HABER

YAŞAMA KÜLTÜRÜ

SONRAKİ HABER

Beşiktaş ile Başakşehir 1-1 berabere kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa