12 Ocak 2010 00:00

2010 mücadele yılı olacak

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 2009’un hen anlamda kötü geçtiğini belirterek, 2010’un mücadele yılı olacağını söyledi.

Paylaş

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 2009’un hen anlamda kötü geçtiğini belirterek, 2010’un mücadele yılı olacağını söyledi.
Basın toplantısı ile 2010 yılına ilişkin DİSK’in hedeflerini açıklayan Çelebi, demokrasi ve özgürlüklere en fazla ihtiyacı olan toplumsal kesimler baskı altında tutulup, hukuksuz uygulamaların yaygınlaştığını dile getirdi. Çelebi, 12 Eylül Anayasası’nın virgülüne dokunmayanların, demokratikleşme adı altında Türkiye’yi kendi politik ihtiyaçları doğrultusunda dönüştürmeye koyulduklarını söyledi. 2009 yılının genel manzarasını özetleyen Çelebi, “2009 yılında hukuksuzluk ve baskının yaygınlaştırılmasının gerçek nedeni, milyonlarca yoksulun, işsizin ve bütün mağdurların kaderlerine tepkisiz ve sessiz razı olarak yaşamaya devam etmelerini sağlamaktır. Sendikal hak ihlallerinin yoğunlaşmasının ardındaki nedenlerden biri de budur. İşsizlik ve yoksulluk Cumhuriyet tarihinde görülmemiş biçimde yaygınlaşarak kitlesel hale gelmiş, 2009 yılında işsizlere 1 milyon 200 bin kişi eklenmiştir. İşsiz sayısı 6 milyon kişiye çıkmış, genç nüfusun işsizliği yüzde 32’ye yükselmiştir. AKP Hükümeti 2010 yılında işsizliğin 2009 yılı seviyesinde kalacağını, Orta Vadeli Plan belgesinde kabul etmiştir” dedi. AKP’nin hastaları müşteri gibi gören anlayışının sağlık çalışanlarına da güvencesizlik dayattığını dile getiren Çelebi, bu anlayışın, tedavi edilen hasta sayısıyla hastalıktan korunan yurttaş sayısıyla değil, parasal işlem hacmi ve maliyetlerin düşürülmesiyle ilgilendiğine dikkat çekti.
DENETİMSİZLİK KURAL HALİNE GETİRİLMEK İSTENİYOR
Sendikal örgütlenme, toplusözleşme grev hakkının kullanılmasında çok büyük anayasal ve yasal sorunlar bulunduğunu belirten Çelebi, sendikalaşmanın işten atılma gerekçesi olduğunu hatırlattı. Sendikal hak ihlallerinin kriz döneminde artarak devam ettiğini dile getiren Çelebi, örgütsüz ve denetimsizliğin kural haline getirilmek istendiğini ifade etti. 2010 yılının krize, baskılara, demokratik özgürlüklere karşı işçi ve sendikaların mücadele yılı olacağını duyuran Çelebi, bu mücadelenin işsizleri ve yoksulları kucaklayarak toplumun özlemle beklediği ihtiyaçları sağlayacağını belirtti.
ORTAK MÜCADELE
2009 yılı değerlendirmesinde emekçilere yapılan saldırıların, tek tek sendikal örgütlere değil bütün işçi sınıfına topyekün olarak yapıldığını söyleyen Çelebi, “Kriz karşısında da, özelleştirmeler, işsizlik ve istihdam sorununda da, asgari ücretin belirlenmesi ve kıdem tazminatlarının, eğitim ve sağlık haklarının gasp edilmesinde de, İşsizlik Sigortası Fonu’nun asıl amacına uygun kullanılmamasında da, SSGSS yasası veya işçilerin kiralanmasını hedefleyen Özel İstihdam Büroları konusunda ve sendikal hak ve özgürlükler konusunda da işçi sınıfının sorunları ortaktır” dedi. Ortak sorunlara karşı tüm emekçilerin, emek örgütlerinin ve emek dostlarının tek bir vücut halinde organize olarak işçi sınıfının birleşik mücadelesinin yükseltilmesi gerektiğini dile getiren Çelebi, 2010 yılının krizden çıkışın örgütlendiği, mücadelenin ileriye götürüldüğü, emeğin kazanımlarıyla dolu anlamlı bir yıl olacağını ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ÜCRET YOK ESNEK ÇALIŞMA VAR

SONRAKİ HABER

Taşeronu istemediler kapı önüne kondular

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...