12 Ocak 2010 00:00

Mahkemeden ceza bakanlıktan koruma

Dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle bir kişinin ölümüne neden olan polis, mahkemece cezalandırıldı.

Paylaş

Dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle bir kişinin ölümüne neden olan polis, mahkemece cezalandırıldı. İdari soruşturmada ise cezasızlıkla ödüllendirildi. Bu duruma dikkat çeken TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, İçişleri Bakanlığı’ndan “gereğinin yapılmasını” istedi.
Bursa’da ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle Gökhan E’yi vuran ve ölümüne yol açan polisi mahkeme hapse mahkum etti, polis “Cezaya yer yok” dedi. Polis Memuru M.A’nın işlediği suç, mahkeme tarafından 5 yıl hapis cezasına karşılık gelirken, İl Polis Disiplin Kurulu’nca yürütülen idari soruşturmada, ‘kasten adam öldürmek’ suçu sübuta ermediğinden “Ceza tayinine mahal olmadığına...” denildi.
‘CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRİLİYOR’
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, İçişleri Bakanlığı’ndan, bu polis hakkında ‘gereğinin yapılmasını’ istedi. Konuyla ilgili bakanlıktan yazı istendiğini hatırlatan Üskül, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, “suçu mahkeme kararıyla sabit olan bir personelin idari olarak cezasızlık durumu ile karşı karşıya gelmesi sonucunu doğuracak halin ortadan kaldırılmasına ihtiyaç olduğuna” dikkat çekti. Polisin, idari soruşturmada cezasızlıkla ödüllendirildiğini belirten Üskül, şöyle dedi: “Bu durum, disiplin soruşturmasının yeterince etkin bir şekilde yapılmadığı ve cezasızlık sonucunda personelin idari olarak korunduğu intibaını uyandırmaktadır. Ceza davası sonucunda tespit edilen ve cezalandırılan bir eylemin disiplin hukuku anlamında cezasızlıkla ödüllendirilmesi gibi bir sonucun doğmasının önlenmesi ve yukarıda belirtilen durumlarla karşılaşılmaması için gereğinin yapılmasını ve komisyonumuza bilgi verilmesini rica ederim.”
OLAY NASIL YAŞANDI?
2008 yılında Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesi Özlüce Mahallesi’nde, bir apartmanın ikinci katında hırsızlık ihbarı yapıldı. Polis, apartmanın çevresini sararken, 2 kişinin koşarak kaçması üzerine polislerin zanlılara ‘dur’ ihtarı verdiği ileri sürüldü. Zanlılardan Gökhan E. vurulurken, Gökhan A. ise yakalandı. Gökhan E, 20 dakika sonra olay yerine gelen ambulansla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı ve burada yaşamını yitirdi.
‘SUÇ SÜBUTA ERMEDİ’
Olayın ardından Polis M.A. hakkında Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suretiyle kasten yaralama sonucunda ölüme sebebiyet verme” gerekçesiyle dava açıldı. M.A, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
M.A. hakkında Bursa İl Polis Disiplin Kurulu’nda açılan idari soruşturmada da “kasten adam öldürmek” suçunun ‘sübuta ermediği’ gerekçesiyle, “cezaya yer olmadığına” karar verildi. Oysa ki mahkeme kararıyla idari soruşturma kararı arasında yalnızca 6 aylık bir süre vardı. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Gıda yeterli ama milyarlar aç

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa