12 Ocak 2010 00:00

Çemen Tekstil’de GREV günü

Gaziantep’te Başpınar 3. Organize sanayi bölgesinde kurulu bulunan Çemen Tekstil işçileri bugün greve çıkıyor.

Paylaş

Gaziantep’te Başpınar 3. Organize sanayi bölgesinde kurulu bulunan Çemen Tekstil işçileri bugün greve çıkıyor. Patronun ücretleri düşürmesi, sendikayı tanımayan uzlaşmaz tutumu nedeniyle grev kararı alan işçiler haklarını alana kadar mücadele etmekte kararlı. Tüm Antep’e greve destek çağrısı yapan işçiler, “Nasıl TEKEL işçilerinin kazanması tüm Türkiye halkının kazanması anlamına gelecekse, bizim kazanmamız da tüm Antep’in kazanması demek olacak” dediler.
Bugün greve çıkacak olan 250 işçi, 2009’un Ocak ayında ücretlerinin 100 TL düşürülmesi sonucu DİSK-Tekstil sendikasında örgütlenmeye başlamış ve aylarca yürüttükleri mücadele sonucu sendikanın yetkiyi almasını sağlamışlardı. Sendika yetkiyi aldıktan sonra işverene toplu sözleşme çağrısı yaptı. Ancak Çemen Tekstil patronu sendikayı tanımayarak sözleşme görüşmelerine gelmedi. İşverenin hak-hukuk tanımaz tutumu sonucu alınan grev kararı 12 Kasım 2009 da iş yerine asıldı. Ancak grev kararının asılmasının üzerinden 60 gün geçmesine rağmen patron görüşmeye yine yanaşmadı. Bunun üzerine işçiler grevi bugünden itibaren fiilen başlatıyorlar.
ÖRGÜTLENMEKTEN BAŞKA YOL OLMADIĞINI ANLADIK
Patronun örgütlenmeyi engellemek için denediği her türlü yasa dışı ve ahlak dışı yola karşı birliklerinden ve sendikalaşma çabalarından vazgeçmediklerini söyleyen Çemen Tekstil işçileri mücadelede kararlı. Yıllardır işçinin emeği üstünden karına kar katan Çemen Tekstil patronunun krizi bahane ederek ücretleri düşürmeye çalışması sonucu örgütlenme kararı aldıklarını belirten Çemen Tekstil işçisi Mehmet Altun “Daha önce aldığımız parayla zaten zor geçiniyorduk Ücretlerin 100 TL aşağı düşürüleceğini duyunca örgütlenmekten başka yolumuz olmadığını anladık” dedi.
YENİ İŞÇİLERE ÇAĞRI
Patronun bu güne kadar kendilerini engellemek için her yolu denediğini dile getiren Altun, “Şimdi de sonradan işe aldığı işçileri grev kırıcısı olarak kullanıp grevimizi engellemeyi düşünüyor. İşçinin eskisi yenisi olmaz, işçi işçidir. Biz buradan işe sonradan alınan ve kendilerine kağıt imzalatılan işçi kardeşlerimize de sesleniyoruz. Bu işyerine sendikanın girmesi eski yeni bütün işçilerin kazanması anlamına gelir. Biz yeni işçilerinde grevimize destek vereceklerine inanıyoruz. O arkadaşlara da diyoruz ki gelin el ele verip haklarımızı birlikte alalım” şeklinde konuştu.
BİZ KAZANACAĞIZ
Bütün işçilerin kaderinin ortak olduğunu belirten Çemen Tekstil işçilerinden Faruk Aslan da yaklaşık bir aydır Ankara’da direnişlerini sürdüren TEKEL işçilerini örnek vererek, “Tekel işçileri nasıl Ankara’da bütün işçiler adına direniyorsa ve onların kazanması nasıl bütün işçilerin kazanması demekse, bizim bu grevi kazanmamız da Antep’teki bütün işçilerin kazanması demektir” şeklinde konuştu. Kazanmak için hem Antep’teki sendikalar ve işçilerden hem de bütün Türkiye’deki işçilerin ve halkın grevlerine destek vermesini isteyen Aslan, “Eğer destek gelirse bizim kazanmamız daha kolay olacak. Bizim burada kazanmamız Antep’teki bütün işçilere örnek olacak. Ve sonunda biz kazanacağız” şeklinde konuştu.
(Gaziantep/EVRENSEL)

PATRON HAK HUKUK TANIMIYOR

Dün sendika binasında alınan grev kararına ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen DİSK-Tekstil Genel Başkan yardımcısı ve Gaziantep Şube Başkanı Muzaffer Subaşı Çemen Tekstil patronunun sendikayı tanımayan tutumu sonucu bu noktaya gelindiğini belirtti. İşverenin sendikalaşma süreci boyunca işçileri sendikadan vazgeçirmek için her türlü yolu denediğini belirten Subaşı, “Ama patron işçilerin kararlı duruşu karşısında başarılı olamadı” dedi. “Sendikaya üye olan işçilere her türlü zulmü yapan Çemen Patronu sendikaya üye olmayacaklarına dair kağıt imzalatarak işe aldığı yeni işçilere fazladan para dağıttı. Bu şekilde işçilerin birliğini dağıtamayan patron şimdi de anayasal hak olan sendikayı tanımıyor” diyen Subaşı, “Bu yasa, hak-hukuk tanımaz tutum karşısında bizim grevi fiilen başlatmak dışında bir yolumuz kalmadı” şeklinde konuştu.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Vali ‘Mutlu’ yoksul mutsuz

SONRAKİ HABER

Sulh Ceza Hakimliği istismar sanığı babanın yeniden yargılanmasına karar verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...