12 Ocak 2010 05:00

Arama Savaşları!

Adalet Bakanlığı müfettişleri, 2. kez Sincan Adliyesi’nde inceleme yaptı. İncelemenin nedeni, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi...

Paylaş

Adalet Bakanlığı müfettişleri, 2. kez Sincan Adliyesi’nde inceleme yaptı. İncelemenin nedeni, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndaki inceleme kararı. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Osman Kaçmaz incelemeyi eleştirdi; ‘‘Bir hakim kozmik odayı arıyor. Ses çıkmıyor. Biz TİB deyince yer yerinden oynuyor. Mesaj mı verilmek isteniyor?’’ dedi.
‘MESAJ VERİLİYOR’
Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Hakim Osman Kaçmaz, “Gelmeden önce haber verirlerdi ama benim haberim yoktu. Bugün normalde izne çıkıyordum. 2. kez müfettiş geliyor. Yargı her şeyi çözecek” dedi. “Bana mesaj veriliyor gibi geliyor” diyen Hakim Kaçmaz, “Tüm hakimler baskı altında. Sadece biz mi görev yapıyoruz. Madem ihraçla yargılanıyorum o zaman ya ihraç edin ya da bırakın işimi yapayım” diye konuştu.
Bir gazetecinin “Bu incelemeler sizi etkiliyor mu?” sorusuna Hakim Kaçmaz, “Ben etkilenmiyorum” yanıtını verdi. Müfettişlerin incelemesinin hafta boyunca süreceği belirtiliyor.
TİB’DE İNCELEME KARARINI ALMIŞTI
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndaki ilk inceleme kararını Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz almıştı. Ancak incelemeyi yapan hakim, “Engellendim” diyerek suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Nöbetçi Hakimi Safiye Bilgi Pekgöz ikinci kez inceleme kararı almıştı. Üstelik bu kez ilgili kayıtlara el konulması ve engellenme durumunda tutuklama yetkisiyle birlikte.
KARŞI ARAMA
Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’ndan iki müfettiş Sincan Adliyesi’nde bu kararları ve ilgili yazıları mercek altına aldılar. Hakim Kaçmaz’ın verdiği kararlarla ilgili Sincan Adliyesi’nde daha önce de inceleme yapılmıştı. İnceleme sonucunda müfettişler Kaçmaz’ın meslekten ihracını ve hakkında adli soruşturma başlatılmasını istemişlerdi. (Ankara/EVRENSEL)

EMİNAĞAOĞLU HAKKINDA TAKİPSİZLİK KARARI

ERGENEKON davasında mahkeme, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında takipsizlik kararı verdi. Eminağaoğlu’nun dinleme kayıtları imha edildi.
Ergenekon ile bağlantıları bulunduğu gerekçesiyle telefonları dinlenen 10 hakim ve savcı hakkında Adalet Bakanlığı’na gönderilen 20 Nisan tarihli fezlekede, “Bu konuda delil yok” denilmiş, yargı mensuplarının “ahlaka aykırı ilişki” kurduğu öne sürülmüştü.
SORUŞTURMA İZNİ NASIL VERİLDİ?
İP Genel Merkezi’nde yapılan aramada, Nusret Senem’in bilgisayarında 50’yi aşkın yargı mensubunun telefonları ele geçirildi. Ergenekon savcıları, Ergenekon sanığı olan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün ajandasında ve bazı ihbar mektuplarındaki bilgileri, bu dokümanlarla birleştirdi. Savcılık, bu belgeleri “gereği yapılmak üzere” Adalet Bakanlığı’na gönderdi.
UCU AÇIK İZİN
Adalet Bakanlığı, Eylül 2008’de, kimin hakkında olduğunu belirtmeksizin açık uçlu bir soruşturma izni verdi. Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu da belgede isim belirtilmemesine rağmen, aralarında Eminağaoğlu ve Kaçmaz’ın da bulunduğu 10’u aşkın hakim ve savcı hakkında soruşturma başlattı. Bu kişilerle ilgili olarak mahkemeden dinleme kararları da alındı. (ANKARA)


ÖNCEKİ HABER

HAK-iŞ’TEN GAZETEMiZE YANIT

SONRAKİ HABER

18. Filmekimi, 4 Ekim'de başlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa