12 Ocak 2010 00:00

Ünlü yönetmen Amerikalıların tarih ezberini bozdu

Hemen her filmiyle tartışma yaratan yönetmen Oliver Stone, bu kez film bile çekmeden tartışmaların odağı oldu.

Paylaş

Hemen her filmiyle tartışma yaratan yönetmen Oliver Stone, bu kez film bile çekmeden tartışmaların odağı oldu. Showtime kanalı için verdiği 10 saatlik hızlandırılmış tarih kursunda, Hitler’in döneminin koşullarının bir ürünü olduğunu söylemesi, daha söyleşi yayınlanmadan haberlere konu oldu ve tartışılmaya başladı. Stone’un Stalin için “Nazilere karşı en fazla savaşan adam” ifadesini kullanması ise, çok saldırgan yorumlarla karşılaştı.
Amerikalıların tarih ezberi, Oliver Stone’un hızlandırılmış kursuyla bozuldu. Ünlü yönetmen, bu yıl içinde yayınlanmak üzere Amerikan televizyon kanalı Showtime için bir söyleşi verdi. 10 saatlik söyleşinin konusu 20. yüzyıl tarihi için hızlandırılmış bir kurstu. 40 yıldır sinema yapan ve üç kez Oscar kazanan yönetmen, Fidel Castro, Hugo Chavez ve George Bush üstüne yaptığı filmleriyle tarih alanına ilgisini belli ediyor ve tartışmalar yaratıyordu.
‘STALİN, HERKESTEN ÇOK SAVAŞTI’
Hafta sonunda “Oliver Stone’dan Amerika’nın Gizli Tarihi” başlıklı bir söyleşi yapan Oliver Stone, televizyon eleştirmenlerine bu konuda bilgi verdiği bir basın toplantısı düzenledi. İlk şaşkınlık, Hitler’le ilgili sözlerinde oldu: “Hitler tarih içinde kolay bir günah keçisi ve çok ucuz şekillerde kullanıldı”. Stone, bunu ilgisiz bir biçimde “Hitler’i savunmak” olarak yorumlayan eleştirmenlere şunları da söyledi: “İnsanları sadece iyi ya da kötü olarak damgalayamayız. Hitler de, bir dizi eylemin sonucudur. Etki tepki meselesi. Amerikan halkı birinci dünya savaşı ile ikinci dünya savaşı arasındaki bağlantıdan habersiz.”
Ama eleştirmenler, en çok da Stalin’le ilgili sözlere bozuldu. Stone, şöyle dedi: “Stalin, tamamen başka bir hikaye. Onu bir kahraman olarak çizmek için söylemiyorum ama gerçeklere dayalı bir şekilde anlatmamız gerek. O, Alman savaş makinesine karşı, herkesten daha fazla savaştı.”
Stone’a Gizli Tarih söyleşisi konusunda yardımcı olan tarih profesörü Peter Kuznick’in açıklaması da Stone’un sözleriyle şaşkına dönen eleştirmenleri yatıştıramadı. Kuznick, “Stone, Hitler’e daha olumlu bir bakış açısı getirmiyor. Onu tarihi bir fenomen olarak tanımlayalım diyor.”
FİLMLERİYLE DE OLAY OLMUŞTU
Stone, yakın tarihle ilgili birçok film çekti ve bunlarla da Amerika’da çok eleştiri aldı. Bunlardan biri, 2006 tarihli 11 Eylül filmi Dünya Ticaret Merkezi, kayıtsız şartsız Müslümanları hedef göstermeyen bir film olduğu için eleştirildi. Castro ile görüştüğü 2003 yapımı Commandante filminde de “Castro’yu çok sempatik gösterdiği” bile eleştiri haline getirilmişti. W filminde, George Bush’un eleştirel bir portresini yaptı, Sınırın Güneyi filminde ise Chavez’le kol kola girdi. 1990 tarihli JFK filminde, Başkan John F. Kennedy’nin öldürülmesi ile CIA ve Castro karşıtı göçmenler arasında bağlantı kurduğu için de büyük saldırılara göğüs germek zorunda kalmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Yılın ilk kitap fuarı açılıyor

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa