13 Ocak 2010 00:00

Ekmek, barış, özgürlük ve demokrasi için...

Türk-İş, Başkanlar Kurulu’nun aldığı “sürekli eylem” kararının bir adımı olarak, 16 Ocak Cumartesi günü Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştireceği mitinge çağrı yaptı

Paylaş

Türk-İş, Başkanlar Kurulu’nun aldığı “sürekli eylem” kararının bir adımı olarak, 16 Ocak Cumartesi günü Sıhhiye Meydanı’nda gerçekleştireceği mitinge çağrı yaptı.
“Ekmek, Barış ve Özgürlük için Demokrasi ve Haklar Mitingi” adı altında yapılacak miting için sabah saat 10.00’da Ankara Garı’nda toplanılacak.
Kortejlerin oluşturulması ve 11.00’de yapılacak yürüyüşün ardından saat 12.00’de Sıhhiye Meydanı’nda toplanılacak.
Burada yapılacak mitingde, başta TEKEL ve itfaiye işçileri olmak üzere, çalışanların taleplerine karşı duyarlılık ve adım atılması istenecek.
SENDİKALARA YAZI GÖNDERİLDİ
Türk-İş sendikalara gönderdiği yazıda, en geniş katılımın sağlanması için gerekli hazırlıkların yapılmasını istedi.
Türk-İş ayrıca, mitinge, son dönemde TEKEL işçilerinin eylemine destek veren işçi ve memur konfederasyonlarını, meslek odalarını, siyasi partileri, kitle örgütlerini ve dernekleri de davet etti.
Ankaralıları mitinge davet etmek için de çeşitli hazırlıklar yapılıyor. Bu kapsamda afişler hazırlanacak, mitinge çağrı içerikli 10 bin el ilanı bastırılarak kentin merkezi yerlerinde dağıtılacak.
TALEPLER BELLİ
TEKEL işçileri ile itfaiyecilerin taleplerinin ön planda olacağı “Ekmek, Barış ve Özgürlük için Demokrasi ve Haklar Mitingi”nde gündeme getirilen şu uygulamalara tepki gösterilecek:
* İşsizlik ve esnek çalışma biçimleri
* “Kiralık İşçilik” düzenlemesinde ısrar edilmesi
* Kıdem tazminatı hakkına göz dikilmesi
* İşçileri köleleştirmeye yönelik 4-c ve benzeri uygulamalar
* Taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonomi
* İşsizlik Sigortası Fonu’nun amacı dışında kullanılması
* Vergi adaletsizliği
* Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası’nın çalışanları mağdur eden olumsuzlukları
* Asgari ücretin sefalet ücreti olarak belirlenmesi
* İş sağlığı ve güvenliği alanındaki aksaklıklar
* Antidemokratik yasalar
* Örgütlenmenin önündeki engeller
* TEKEL ve itfaiye işçileri başta olmak üzere çalışanların taleplerine duyarsız kalınması
* Güvenlik güçlerince “orantısız güç” kullanımına devam edilmesi
* Sosyal devlet uygulamalarından gün geçtikçe uzaklaşılması
* Çalışma Bakanlığı’nın “Çatışma Bakanlığı” haline getirilmesi.
(Ankara/EVRENSEL)


TEKEL İŞÇİLERİ AİLELERİNİ BEKLİYOR

Ankara’ya geldikleri 15 Aralık 2009 gününden beri kararlılıklarını yitirmeyen, birçoğu bu sürede evlerinden, çoluk çocuklarından uzak olan TEKEL işçileri, 15’inden itibaren aileleriyle birlikte meydanlarda verecekleri mücadeleye hazırlanıyorlar. İşçiler, “Kararlıyız, 29 günde kararlılığımız azalmak bir yana daha da bilendi, sanki ilk gün gibi” dediler.
TEKEL işçileri, 29. gün olan dün de yine Türk-İş önündeydi. Sabah çorbalarını ÖDP’nin ikram ettiği işçiler, çorbayla içlerini ısıtıp, sohbet ve birlikte oynadıkları oyunlarla kararlılıklarını ifade ettiler.
Geldikleri ilk günden beri çoluk çocuklarından uzak, zor koşullara rağmen mücadele azimlerinden hiçbir şey yitirmediklerini belirten bazı işçiler, hafta sonunda Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak mitinge ve aileleriyle birlikte yapacakları oturma eylemine hazırlanıyorlar.
İşçiler ilk günden beri geldikleri Türk-İş önünde kararlılıklarını sloganlarına yansıtıp, birlikteliklerini oyunlarla gösterdiler. Karadenizlisi, Batmanlısı, Diyarbakırlısı birlikte horon tepen TEKEL işçileri, “beceremedikleri” kolbastıda kadınları yalnız bıraktılar. İşçiler, gün boyunca birlikte her yörenin oyunlarıyla, birlikteliklerini herkese bir kez daha gösterdiler.
TEKEL işçilerine bir destek de Canlar Tiyatrosu’ndan geldi. Canlar Tiyatrosu, Ömer Polat’ın yazdığı, Cengiz Sezgin’in yönetip dramaturjisini Serdar Doğan’ın yaptığı üçüncü oyunları “Aladağlı Mıho”yu TEKEL işçileriyle buluşturdu.
Her zaman emekten, ezilenlerden yana olduklarını belirten Canlar Tiyatrosu, Türk-İş salonunda gösterime sunduğu oyun ile işçilere hem moral, hem de “Biz de yanınızdayız” mesajı verdi. (Ankara/EVRENSEL)

VALİLİK İŞÇİLERİ TEHDİT ETTİ
ANKARA Valiliği, aileleriyle birlikte eylem yapacak olan TEKEL işçilerini tehdit etti. Ankara Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, TEKEL işçilerinin 14 Ocak Perşembe günü aileleriyle “kefen” benzeri önlükler giyecekleri, kitle örgütlerinden sağlanacak katılımla büyük bir topluluk oluşturacakları, bu toplulukla Ankara’da, “belirsiz bir yerde” “3 gün oturma”, devamında “3 gün açlık grevi”, ardından da “ölüm orucu” eylemi başlatacaklarının basından öğrenildiği ifade edildi. “Bu eyleme teşebbüs edilmesi halinde meydana gelecek olaylardan ve doğabilecek zararlardan konfederasyon (Türk-İş), sendika (Tek Gıda-İş) ve eyleme katılanlar sorumlu olacaktır” denilen açıklamada, eylemin güvenlik güçlerince engelleneceği ve sorumlular hakkında yasal işlem yapılacağı bildirildi. ANKARA
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme kararı uygulanmıyor

SONRAKİ HABER

Yeni Zelanda’da 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa