13 Ocak 2010 00:00

Park-bahçe işçileri eylem yaptı

İZMİR Büyükşehir Belediyesi bünyesinde taşeron şirkette çalışan park-bahçe işçileri, ihalenin başka bir firmaya verilmesi nedeniyle işsiz kaldı.

Paylaş

İZMİR Büyükşehir Belediyesi bünyesinde taşeron şirkette çalışan park-bahçe işçileri, ihalenin başka bir firmaya verilmesi nedeniyle işsiz kaldı. İhaleye yapılan itiraz henüz sonuçlanmazken, işçiler önceki gün belediye önünde eylem yaptı. Park-bahçelerde 1200 dolayında işçi çalışıyor.
Daha önce Kürşat ve Vira isimli firmaların yaptığı işi, Vira ve MNA-Acar Ortaklığı isimli firmalar sürdürüyordu. Park-bahçe işçileri geçen yıl da, taşeronlaştırma ve işten atmalara karşı belediye önünde çadır kurarak direniş yapmışlardı.
Önceki gün yapılan eylemde Konak Sümerbank önünde bir araya gelen 200 dolayında işçi, Büyükşehir Belediyesi binası önüne yürüdü. İşçiler, attıkları sloganlarla kendilerine verilen sözlerin tutulmasını ve taşeron sistemine son verilmesini istediler. Park-bahçe işçileri, sloganlarıyla TEKEL işçilerine destek verirken, Kent AŞ işçileri de park-bahçe işçilerini yalnız bırakmadı.
Eylemde konuşan Naci Bektaş, her yıl olduğu gibi bu yıla da işsiz girdiklerini belirterek, “Oysa ki geçen yıl belediye başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu, taşerona son vereceği ve park bahçelerde çalışan işçilerin sorunlarının çözüleceği yönünde açıklamalar yapmıştı” dedi.
Taşeron şirketlerin işçilerin alın terinin karşılığı olan maaşlarının yüzde 30’una el koyduğunu ifade eden Bektaş, “Şirket sahipleri zengin edileceğine, hakkımız bize verilsin. Yeni yıla işsiz girmek istemiyoruz. Sosyal haklarımız verilsin” dedi.
Eylemde konuşan Kent AŞ işçisi Hüseyin Ballıkaya da, park-bahçe işçilerinin mücadelesinin yanında olduklarını belirterek, “Biz örgütlüydük ama siz değilsiniz. Örgütlülük sizin içinizde olmalı, önemli olan bu” diye konuştu. Eyleme, TÜMTİS ve Tüm Bel-Sen yöneticileri de destek verdi. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

GERÇEK

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...