13 Ocak 2010 00:00

Durmak yok baskıya devam

AKP Hükümeti ‘açılım’ tartışmalarını sürdürürken ve ‘demokratikleşme yasalarını parlamentoya getireceğiz’ derken Kürtler üzerindeki baskılar artarak devam ediyor.

Paylaş

AKP Hükümeti ‘açılım’ tartışmalarını sürdürürken ve ‘demokratikleşme yasalarını parlamentoya getireceğiz’ derken Kürtler üzerindeki baskılar artarak devam ediyor. Kasım ayından itibaren artarak devam eden gözaltı ve tutuklama furyası tam bir Kürt avına dönüştü. Son üç günde dahi yüzlerce ev basıldı, yüzlerce kişi gözaltına alındı ve onlarcası tutuklandı.
AKP’nin büyük bir ‘demokratikleşme’ propagandası eşliğinde başlattığı açılım tartışmaları ‘Açılmasaydı daha iyiydi’ dedirtecek bir noktaya geldi. Hükümet ülkenin demokratikleşmesine sunduğu katkıdan dem vurmaya devam ederken Kürtlere adeta nefes aldırılmıyor. Polis ülkenin dört bir tarafında operasyonlar düzenliyor ve her hangi bir eyleme katılmış olan herkesi gözaltına alıyor. Sıkıyönetim dönemlerini andıran uygulamalar artarak sürüyor. AKP hükümetinin ‘Durmak yok hizmete devam’ sloganı açılım sürecinde ‘Durmak yok baskıya devam’ halini almış gibi görünüyor.
CİZRE’DE ‘OHAL’
Şırnak’ın Cizre ilçesinde pazartesi-salı gecesi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, çok sayıda eve baskın düzenledi. Baskın yapılan evlerdeki eşyaların dağıtıldığı ve gözaltına alınanlara sert müdahalelerde bulunduğu belirtildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 2’si çocuk 39 kişinin Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.
BİTLİS’TE 11 GÖZALTI
BDP’ye yönelik yapılan operasyonlar kapsamında Bitlis’te 10 ve Tatvan’da 1 kişi olmak üzere toplam 11 kişi gözaltına alındı.
HAKKARİ’DE BASKIN
Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Güngör ve Cumhuriyet Mahallelerinde eş zamanlı yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 3 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
VAN’DA 38 ÖĞRENCİ
Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 11 Ocak sabah saatlerinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesinde bulunan Melikşah Kız Yurdu ile öğrencilerin kaldığı yaklaşık 10 eve eş zamanlı baskın düzenledi. Evlere yapılan baskınlarda kitap ve CD’lere el konuldu. Yapılan baskınların yanı sıra şehir merkezi ve üniversite girişinde de aralarında (YÖDER) yöneticilerinin de bulunduğu 38 öğrenci gözaltına alındı.
AZADİYA WELAT ÇALIŞANI GÖZALTINDA
Mardin’de Azadiya Welat Gazetesi Dağıtımcısı Şahin Baydağı’n Saraçoğlu Mahallesi’ndeki evine baskın düzenledi. Baydağ gözaltına alıdı.
NİZİP’TE 10 GÖZALTI
10 Ocak’ta Antep’in Nizip ilçesinde Emniyet Müdürlüğüne bağlı polisler tarafından yapılan ev baskınları ve okul çıkışı kimlik aramalarında aralarında öğrencilerin de bulunduğu 10’dan fazla kişi göz altına alındı.
ADANA’DA 23 GÖZALTI 6 TUTUKLAMA
Adana’nın merkez Seyhan ilçesi Şakirpaşa semti, Ova Mahallesi’nde 10 Ocak’ta yapılan gösteriye polisin müdahalesi sonucu gözaltına alınan S.B., R.B., S.A. adlı çocuklar ile Agit Özbay (20), Ahmet Bağdu (20) ve Ozan Edeman (19) emniyetteki sorgularının ardından dün adliyeye çıkarıldı. 6 kişi ‘Örgüt adına suç işlemek’ iddiasıyla tutuklandı. Öte yandan Onur Mahallesi’nde bazı evlere baskın düzenleyen polisler, 2 kişiyi gözaltına aldı. Ceyhan’da da 15 kişi gözaltında.
İZMİR’DE 5 ÇOCUK GÖZALTINDA
10 Ocak’ta İzmir’in merkez Konak ilçesi Kadifekale semtinde, evlere baskın düzenleyen polisler 5 çocuğu gözaltına aldı. ‘Polise taş atmak’ ve ‘Kamu malına zarar vermek’ iddiaları ile gözaltına alınan ve yaşları 14 ile 17 arasında değişen çocukların Gaziemir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’ne götürüldüğü öğrenildi.
BAŞKALE’DE 2 GÖZALTI
10 Ocak günü Van’ın Başkale ilçesinde Selahattin Koç ve İskender Dağdeviren adındaki vatandaşlar, gözaltına alındı. Polise taş attıkları iddiasıyla gözaltına alınan iki kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
MERSİN’DE 8 GÖZALTI, 2 TUTUKLAMA
9 Ocak’ta Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı sivil ve resmi giyimli polisler, Toroslar ilçesine bağlı mahallelerde evlere baskın düzenledi. Baskınlarda aralarında çocukların da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan eski DTP üyeleri Osman Gül, Serhat Gerger ve ismi öğrenilemeyen bir kişi daha tutuklanarak Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
İSTANBUL’DA ŞÖLENE BASKIN
11 Ocak’ta İstanbul’un Şişli ilçesi Kulaksız semtinde Arda Düğün Salonu’nda BDP’nin düzenlediği gençlik şöleni, polis tarafından basıldı. Yüzlerce çevik kuvvet eşliğinde yapılan ve 3 saat süren baskında salonda bulunan yaklaşık 500 kişinin kimlikleri tek tek kontrol edilirken BDP İl Bakanı Hüseyin Barış’ında aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Baskının İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla gerçekleştiği öğrenildi.
(HABER MERKEZİ)

BARIŞ GRUPLARINA SORUŞTURMA
Kandil ve Mahmur barış grupları üyesi 15 kişi hakkında, soruşturma başlatıldı. Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, 30 Kasım’da İHD Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen Kandil ve Mahmur barış grupları üyesi hakkında ‘Örgüt propagandası yapmak’ ve ‘Suçu ve suçluyu övmek’ iddiasıyla soruşturma başlattı.
Öte yandan önceki gün Diyarbakır ve Van’da gözaltına alınan Mahmur Barış Grubu Sözcüsü Nurettin Turgut ve Kandil Barış Grubu Üyesi Gülbahar Çiçekçi, savcılığa verdikleri ifadelerin ardından serbest bırakıldılar. (DİYARBAKIR)
ÖNCEKİ HABER

Öğrencilerden muhbirlik anketine tepki

SONRAKİ HABER

Youtube’un yapay zeka algoritması yanlışlıkla "robot savaşı" videolarını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa