13 Ocak 2010 00:00

Meslek lisesi hangi memleketin meselesi?

BİR süre öncesine kadar kulaklarımızda yankılanan bir slogan; “Meslek lisesi memleket meselesi”. Televizyonlarda, bilboardlarda ve birçok yerde.

Paylaş

BİR süre öncesine kadar kulaklarımızda yankılanan bir slogan; “Meslek lisesi memleket meselesi”. Televizyonlarda, bilboardlarda ve birçok yerde. Şimdi son gelinen noktada ise meslek liseleri, akıbeti belirsiz yarınlarının ne olacağını bilmeden okullarına devam eden öğrenci yetiştiren okullardan başka bir yer değil.
En son katsayı ile gündeme gelen meslek lisesi öğrencilerinin akıbeti tek bir noktadan yani üniversiteye girip girememe üzerinden tartışıldı. Ama meslek liselerinde ders aralarında, okul çıkışlarında ya da derslerde konuşulanlar, öğrencilerin geleceklerinin daha da karardığı, içinden çıkılamayacak bir hal aldığı yönünde.
İzmir’de Buca Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ile katsayı sorununu görüşmeye gittik ancak söylenenler sorunun çok daha boyutlu olduğunu gösterdi. Öğrencilerin çoğunun kafasında üniversite diye bir şey yok. Çünkü birçoğunun babası krizden dolayı işten çıkarılmış, işsiz aileler çocuklarını liseye dahi zor gönderiyor.
Mobilya bölümü öğrencisi olan Erdinç, “Ne katsayısı, ne üniversitesi be abi ben mezun olunca karnımı doyuracak bir iş bulayım yeter bana” diyor. Emre ise zaten mobilya bölümünü zorla seçtirdiklerini o bölümde kimsenin isteyerek okumadığını anlatırken gelecekte iş bulsa dahi o işi sevmeyerek zorla yapacağı düşüncesinde.
Dönemin başından beri bir sürü para toplandığını söylüyor İskender. “Okula o paraları verdikten sonra cebimizde paramız kalmıyor” derken sonra Erdinç giriyor lafa; “Beden dersini on haftadır öğretmensiz yaptık, on hafta sonrasında hoca geldi spor parası topladı gitti.” (İzmir/EVRENSEL)
Alper Toraner
ÖNCEKİ HABER

65 yıllık enstitü satılıyor mu?

SONRAKİ HABER

Maraş’ta serinlemek için nehre giren genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa