13 Ocak 2010 00:00

65 yıllık enstitü satılıyor mu?

İstanbul’da merkezi yerlerde bulunan okul binalarının boşaltılarak binaların satılması çalışmaları devam ediyor.

Paylaş

İstanbul’da merkezi yerlerde bulunan okul binalarının boşaltılarak binaların satılması çalışmaları devam ediyor. Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki tarihi binasıyla göz dolduran 65 yıllık Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü’nün de satılmak amacıyla müşterilere gezdirildiği ileri sürüldü.
Geçtiğimiz haziran ayında Vali Muammer Güler, İstanbul’da satışı planlanan 45 okuldan 22’sinin hazırlık çalışmalarının tamamlandığını açıklamıştı. Bu kapsamda binası 1880 yılında inşa edilen Türkiye’nin ilk olgunlaşma enstitüsünün de kapatılacağı öne sürüldü.
Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan tarihi binaya sahip Enstitü, 14 Ekim 1945 yılında dönemin Milli Eğitim Müdürü Hasan Ali Yücel ve Nişantaşı Kız Enstitüsü’nün müdürü Refia Övüç tarafından kuruldu. Binası 1880 yılında inşa edilmiş olan okul, Türkiye’nin ilk olgunlaşma enstitüsü olarak bir çok sanatçının yetişmesinde önemli katkıda bulunmuştu. Ancak bu Enstitü de, ranta kurban edilmek isteniyor.
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okulun fiziksel şartları, öğrenci potansiyeli, öğrenci detay bilgileri, TC kimlik numaraları ve adres bilgilerini okuldan istediği öğrenildi. Ayrıca okulun sık sık gelen müşterilere gezdirildiği de iddia edildi.
OKUL ÖNÜNDE EYLEM
Siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütlerinden oluşan “Okuluma Dokunma İnisiyatifi” dün İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yaparak, bu çalışmaları protesto etti. Saat 11.00’de Taksim Tramvay Durağı’nda buluşan İnisiyatif üyeleri Olgunlaşma Enstitüsü’nün önüne kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüşe Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, Şair Sennur Sezer ve Yazar Adnan Yalçıner de katıldı. Enstitü önünde basın açıklaması yapan Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Nebat Bukrek, “Sayın Vali milyonlarca dolara ulaşan bu okulların otel ve iş merkezi olarak değerlendirilebileceğini söylüyor. Sayın Milli Eğitim müdürü ‘Takas yönteminden yararlanılabilir’ diyor. Deniyor ki merkezi yerde eğitimin işi ne? Peki soruyoruz. Devlet okullarına layık görülen yerler sel tehdidi altındaki dere içleri, ulaşılamayacak kadar kent dışındaki ücra köşeler midir? Şimdi sırada okulumuz Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü olmalı ki müşteri olduğu düşünülen çok sayıda kişi okulu gezmek istemişlerdir. Bu güzide okulumuz da siyasi iktidarın sınır tanımaz rant politikaları sonucu otel ya da alışveriş merkezi mi yapılacak” dedi.
Okulların rant kapısı olmadığını kaydeden Bukrek, şöyle konuştu: “AKP hükümeti piyasacı politikalardan vazgeçmeli ve okullarımızdan elini çekmelidir. Okulların satışa çıkartılması AKP’nin özelleştirme politikasının sonucudur. Bizler, eğitim ve bilim sendikaları, dernekler, odalar, siyasi partiler ve veliler olarak mücadelemizi sürdüreceğiz.”
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Baz istasyonuna izin vermeyen başkana destek

SONRAKİ HABER

Bir günde 8 kentte 9 ayrı noktada orman ve makilikler yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa